AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021
Spis treści

Swędzenie: przyczyny niepatologiczne

Swędzi! Swędzenie może być związane z takimi zaburzeniami skóry, jak atopowe zapalenie skóry, egzema kontaktowa, kseroza lub skrajna suchość skóry. W razie wątpliwości nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Po wyeliminowaniu tych przyczyn, należy pomyśleć o innych czynnikach mogących wywoływać swędzenie, takich jak oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, ciąża lub ospa wietrzna. Analiza sytuacji i porady, jak temu zaradzić. 

Swędzenie: najważniejsze informacje w pigułce 

  • Objawy: swędzenie powoduje nieprzyjemne, a czasem nawet bolesne uczucie, które trudno jest określić, ale które ma jedną charakterystyczną cechę: nieodpartą chęć drapania się w celu jego złagodzenia. 
     
  • Przyczyny: każde podrażnienie skóry nazywane jest „świądem”. Swędzenie może być wywołane zaczerwienieniem, plamami, krostkami, suchą skórą... lub niczym konkretnym! Uwaga: jeśli poczujesz swędzenie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem, który w razie potrzeby zdecyduje o przeprowadzeniu badań. 
     
  • Kto może być dotknięty chorobą: wszyscy, w tym niemowlęta i dzieci.
     
  • Powierzchnie skóry : problem: może dotyczyć całego ciała.

Różne przyczyny swędzenia

AD_SCARS_LEGS-HAND-COVERING_LARGE_2021

Oparzenia słoneczne i swędzenie

Uważaj na pojawiający się dyskomfort, swędzenie... i pieczenie. Na szczęście mamy kilka wskazówek, które Ci pomogą. 

Łagodzenie swędzących oparzeń słonecznych
AD_SCARS_STRETCH-MARKS-PREGNANCY_LARGE_2021 450x450

Ciąża i swędzenie

Ach, te swędzące plamy na brzuchu, które dokuczają Ci nawet w nocy! Przyczyna: skóra na brzuchu i udach rozciąga się (a czasem ulega rozwarstwieniu), aby zrobić miejsce dla dziecka. Nasza misja: ukoić Twoją skórę i zapobiec rozstępom!

Ciąża: jak ukoić swędzącą skórę
AD_CHICKEN-POX_FINGERS_LARGE_2021

Ospa wietrzna

Aby pomóc złagodzić uczucie swędzenia, z jakim boryka się Twój maluch i w miarę możliwości uniknąć wtórnych zakażeń lub blizn, przygotowaliśmy krótki przewodnik, z którego możesz korzystać... bez ograniczeń.

Łagodzenie uczucia swędzenia podczas ospy wietrznej

Jak uśmierzyć swędzenie blizny? 

Skóra, która się goi, „pracuje”: rozciąga się, mięknie, odkształca i odbudowuje. Może to powodować swędzenie: aby je złagodzić, nie wahaj się zastosować środka regenerującego, najlepiej zawierającego kojące składniki aktywne. 

Swędzenie po zabiegu

W trakcie lub po zabiegu skóra może stać się bardziej wrażliwa, reaktywna i zacząć swędzieć. Aby ją ukoić, można nanieść produkt nawilżający i zmiękczający. 

Ukąszenia owadów i swędzenie

Komary, pchły, osy, kleszcze... znowu zaatakowały! Aby uniknąć wtórnego zakażenia (i dalszego swędzenia), ważne jest, aby unikać odruchu drapania. Złagodź podrażnienie po ukąszeniu sprayem kojącym i zastosuj łagodzący krem.

powrót do góry