AD_ATOPIC-DERMATITIS_WOMAN-ARM_LARGE_2021
Spis treści

Bardzo sucha skóra lub kseroza

Czym jest kseroza?

Kseroza wiąże się z bardzo suchą i napiętą skórą. Pomimo tego, że ta ekstremalna suchość skóry jest często związana z wiekiem, może również dotknąć kobiety w okresie menopauzy lub osoby o ciemnej karnacji. Może też wystąpić u osób cierpiących na cukrzycę lub poddawanych niektórym zabiegom medycznym (chemioterapia). Na szczęście istnieją rozwiązania, które łagodzą, nawilżają i odżywiają skórę. Poznaj nasze wskazówki!

Najważniejsze informacje o kserozie w pigułce

  • To, co widać: tzw. skóra krokodyla, z łuskami (bardzo sucha, łuszcząca się skóra), szorstkość (gruba, twarda, popękana skóra, która „haczy”). Osoby o ciemnej karnacji mogą zauważyć, że ich skóra wygląda na bardziej szarą. 
     
  • Co odczuwamy: bardzo nieprzyjemne swędzenie, napięcie i mrowienie. 
     
  • Przyczyny: ekstremalna suchość skóry jest spowodowana zaburzeniem jej bariery ochronnej. Niedobór lipidów w naskórku powoduje odwodnienie warstwy rogowej.
     
  • Obszary dotknięte chorobą: problem może dotyczyć ciała i twarzy.

Kseroza skóry:
jakie są jej przyczyny?

Głównym objawem niektórych chorób skóry, takich jak łuszczyca czy egzema atopowa, jest suchość skóry. Istnieją dwie przyczyny i dwa rodzaje kserozy: fizjologiczna i patologiczna. Pierwsza z nich związana jest z wiekiem, ponieważ skóra, która stała się cieńsza, jest bardzo delikatna, brakuje jej niezbędnych kwasów tłuszczowych i ceramidów, a jej warstwa hydrolipidowa jest zubożona. Kseroza patologiczna jest spowodowana albo patologią, albo leczeniem.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 outputWidth=577&outputHeight=577
AD_OLD-COUPLE-WALKING_LARGE_2021 492x492

Kseroza:
kogo dotyczy najczęściej? 

Kseroza fizjologiczna dotyczy głównie osób starszych, kobiet w okresie menopauzy i osób o ciemnej karnacji. Kseroza patologiczna nazywana jest kserozą „indukowaną”, gdyż wiąże się z patologią: cukrzycą, niewydolnością nerek, niedoczynnością tarczycy lub jest skutkiem ubocznym leczenia, farmakologicznego lub innego...
 

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Kseroza jest zewnętrzną oznaką osłabienia skóry. Jest to forma umiarkowanej do intensywnej suchości, której towarzyszy uczucie dyskomfortu. Objawy: szorstka, łuszcząca się, napięta, swędząca i mrowiąca skóra. Właściwe odżywienie i wzmocnienie bariery ochronnej skóry zmniejsza jej suchość

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Kseroza w liczbach:

55%

Osób powyżej 65 roku życia doświadcza kserozy ¹

75%

Osób starszych w wieku > 75 lat doświadcza kserozy¹

75%

osób z cukrzycą cierpi na kserozę².

(1) BARCO D. i GIMENEZ-ARNAU A. Xerosis: a dysfunction of epidermal barrier (Actas Dermosifiliogr. 2008; 99:671-82
Timothy G. Berger, MD; Melissa Shive, MD, MPH; G. Michael Harper, MD. Pruritus in the older patient a clinical review. JAMA Dec 11, 2013 Vol 310, No. 22
PAUL C. et al. Prevalence and risk factors for xerosis in the elderly: a cross-sectional epidemiological study in primary care. Dermatology 2011; 223:260-265.
(2) PHAM H.T., EXLBERT L., SEGAL-OWENS A.C., VEVES A. A prospective, randomized, controlled double-blind study of a moisturizer for xerosis of the feet in patients with diabetes Ostomy/Wound Management, 2002; 48 (5) : 30-36
E. Baselga Torres,a,b,∗ M. Torres-Pradillaa,b Cutaneous Manifestations in Children with Diabetes Mellitus and Obesity, Actas Dermosifiliogr. 2014; 105(6):546---557
 

Bardzo sucha skóra:
etapy nawilżania i odżywiania

W przypadku kserozy w skórze brakuje głównych lipidów (takich jak ceramidy i kwasy tłuszczowe Omega 6 lub 9), które wchodzą w skład warstwy rogowej naskórka i filmu hydrolipidowego. Aby odbudować barierę ochronną skóry, użyj kremu oczyszczającego lub niezawierającego detergentów, regenerującego i uzupełniającego lipidy ultra bogatego żelu pod prysznic. Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry, produkt nie powinien zawierać mydła, siarczanowych środków powierzchniowo czynnych i mieć fizjologiczne pH (około 5,5) zbliżone do pH skóry. Następnie wybierz krem odżywczy przeciw wysuszaniu dostosowany do potrzeb kserozy u osób starszych. Stosuj dwa razy dziennie. A w dni, kiedy nie jest to możliwe, używaj preparatu przede wszystkim po prysznicu. Aby zmaksymalizować korzyści, przed nałożeniem preparatu ogrzej go w dłoniach, a następnie nanieś szerokimi, delikatnymi pociągnięciami.

AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-LEGS_LARGE_2021 492x492

Przyjmowanie leków sprawiło, że moja skóra stała się bardzo, bardzo sucha. Było to trudne do zniesienia, zwłaszcza że skóra bardzo swędziała. W końcu zdecydowałam się na codzienne stosowanie kremu odżywczego. I pomogło.

Dominique, 57 lat.

Pielęgnacja bardzo suchej skóry u osób starszych

AD_06-19 _XERACONFORT_VISUEL de Communication - G-Getty images 473x473

Pielęgnacja bardzo suchej skóry u osób starszych

75% osób powyżej 75. roku życia i 50% osób powyżej 65. roku życia cierpi z powodu suchej skóry. Jest to spowodowane cieńszą, bardziej delikatną skórą i zubożoną warstwą hydrolipidową (tj. barierą skórną, która nie spełnia już swojej roli ochronnej we właściwy sposób). Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby zyskać (i zachować) komfortową skórę.

Przyczyny i przebieg kserozy u seniorów
AD_BIODEGRADABLE_SHOWER-HAND-ON-SHOULDER_LARGE_2021 473x473

Sucha skóra: łagodzenie swędzenia po prysznicu

Auć, po wyjściu spod prysznica skóra jest jeszcze bardziej napięta i swędzi. Kiedy skóra powoduje tak silne uczucie dyskomfortu, należy pomóc jej się zregenerować i przywrócić zdolność ochronne. Oto kilka wskazówek, które pomogą złagodzić te nieprzyjemne codzienne doznania. 

Łagodzenie uczucia swędzenia po prysznicu
powrót do góry