AD_06-19 _XERACONFORT_VISUEL de Communication - G-Getty images
Spis treści

Kseroza starcza: pielęgnacja bardzo suchej skóry

Twoja skóra wygląda jak skóra krokodyla: pęka, łuszczy się (lub schodzi), jest napięta i swędzi. Prawdopodobnie cierpisz na kserozę, czyli skrajne wysuszenie skóry. To zapalenie skóry (niegroźne, ale nieprzyjemne) często dotyka osoby starsze. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poczuć się bardziej komfortowo w codziennym życiu i zachować zdrową skórę.

Rozpoznanie
kserozy starczej lub skrajnej suchości

Co to jest kseroza? Jest to stan spowodowany zaburzeniem bariery ochronnej skóry. Charakteryzują ją dwa główne objawy. Przede wszystkim zauważamy dużą suchość, która może objawiać się łuskami (pękająca i łuszcząca się skóra), szorstkością (twarda, gruba skóra). Po drugie, odczuwamy znaczny dyskomfort, który charakteryzuje się swędzeniem, napięciem i mrowieniem. 

AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-WRIST_LARGE_2021 577x577
AD_LIFE-MOMENTS_WOMEN-FRIENDS-WALKING-ON-BEACH_LARGE_2021 577x577

Przyczyny tej suchości
skóry u osób starszych 

Istnieją dwa rodzaje kserozy. Pierwsza z nich, fizjologiczna, dotyczy w szczególności osób starszych: 75% osób powyżej 75. roku życia i 50% osób powyżej 65. roku życia cierpi z powodu suchej skóry. Powód? Cieńsza, bardzo delikatna skóra, pozbawiona niezbędnych kwasów tłuszczowych i ceramidów oraz zubożona warstwa hydrolipidowa. Kseroza patologiczna jest natomiast spowodowana patologią (cukrzyca, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy itp.) lub leczeniem farmakologicznym.

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Niezależnie od tego, czy jej podłoże jest fizjologiczne, czy patologiczne, rozwiązaniem w przypadku problemu kserozy jest codzienne nawilżanie skóry, aby ją odżywić, ukoić i wzmocnić.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Kseroza starcza: właściwe nawyki
podczas kąpieli pod prysznicem lub w wannie 

Prysznic lub kąpiel w zbyt gorącej wodzie ma szkodliwe działanie dla skóry, jeszcze bardziej niszcząc jej warstwę ochronną. Pamiętaj, aby do mycia używać letniej wody, ograniczyć czas kąpieli do pięciu minut, a po wyjściu z prysznica osuszyć skórę delikatnie, nie pocierając jej.

AD_BIODEGRADABLE_SHOWER-HAND-ON-SHOULDER_LARGE_2021 577x577
AD_BIODEGRADABLE_WASH-HANDS_SQUARE_2021 577x577

Kseroza starcza:
wybór właściwych produktów oczyszczających

Najlepiej stosować ultra bogaty żel pod prysznic lub odżywczy krem oczyszczający: to znacznie więcej niż zwykłe produkty do mycia, gdyż dodatkowo odżywiają i chronią skórę. Wybierz formułę bez detergentów, odbudowującą i uzupełniającą lipidy. Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry, produkt nie powinien zawierać mydła, siarczanowych środków powierzchniowo czynnych i mieć fizjologiczne pH (około 5,5) zbliżone do pH skóry.

 Kseroza starcza:
wybór i stosowanie preparatów pielęgnacyjnych

Wybierz odżywczy krem przeciw wysuszaniu skóry dostosowany do potrzeb kserozy starczej. Najlepiej nakładaj go dwa razy dziennie. A w dni, kiedy nie jest to możliwe, stosuj przede wszystkim po wzięciu prysznica. Aby zmaksymalizować korzyści, przed nałożeniem preparatu ogrzej go w dłoniach, a następnie nanieś szerokimi, delikatnymi pociągnięciami.

AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021 577x577
powrót do góry