AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Egzema atopowa: łagodzenie swędzenia

„Strasznie swędzi! Nie! Nie drap!” ” Czy ta scenka coś Ci przypomina? Być może zdarzyło Ci się to z dziećmi... albo z samym sobą. A jednak drapanie, choć przynosi natychmiastową ulgę, nasila swędzenie, powiększając czerwone plamy i nasilając podrażnienie, nie wspominając o ryzyku nadkażenia, jeśli mamy brudne ręce lub paznokcie. Jakie są zatem rozwiązania łagodzące uczucie swędzenia? Dzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami, zatwierdzonymi przez specjalistów (i rodziców!).

 • Codziennie nakładaj na zmienione chorobowo miejsca przepisany środek leczniczy lub produkt do pielęgnacji skóry. Stosowanie codziennej pielęgnacji skóry jest niezbędne do uzyskania trwałej ulgi. 
   
 • Wybierz ultradelikatny emolientowy preparat oczyszczający bez mydła, który nie narusza pH skóry i jej bariery ochronnej (Twojej tarczy zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych).
   
 • Ogranicz kąpiel lub prysznic do pięciu minut i używaj do mycia letniej wody (maksymalnie 35°C).
   
 • Po wyjściu spod prysznica lub po umyciu rąk osuszaj skórę delikatnie, nie pocierając jej.
   
 • Wybieraj luźną odzieży, aby ograniczyć otarcia.
   
 • Unikaj kontaktu z roztoczami kurzu, stosując odporny na roztocza pokrowiec na materac i pozbywając się dywanów.
   
 • W nocy nie przykrywaj się zbytnio i utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu między 18 a 20°C

Jak połączyć barierowe gesty pielęgnacyjne z zapobieganiem egzemie?

Nadmierne mycie rąk gorącą wodą i mydłem narusza barierę ochronną skóry i czyni ją bardziej wrażliwą na alergeny i substancje drażniące. Właśnie w ten sposób powstają czerwone plamy i swędzenie...
Porady, dzięki którym odpowiednio zadbasz o skórę dłoni: 
 

 • Wybieraj żele hydroalkoholowe zamiast roztworów, które są co prawda bardziej płynne, ale też bardziej drażniące. 
   
 • Jeśli jedynym wyjściem jest mycie wodą, wybierz olejek oczyszczający. 
 • Zimno jest bardzo kojące i działa jak swego rodzaju znieczulenie: przechowuj emolient w lodówce, aby w momencie nakładania zwiększyć jego działanie kojące, lub połóż na danym obszarze torebkę z mrożonym groszkiem. Aby uniknąć niechcianych uszkodzeń, nie pozostawiaj torebki na skórze zbyt długo lub owiń ją w ściereczkę.
   
 • Zajmij ręce na przykład piłką antystresową lub – jeszcze lepiej – drap coś zastępczego, na przykład pasek z rzepem umieszczony na ubraniu lub na pluszowym zwierzątku dla maluchów.
   
 • Zajmij czymś głowę, aby odwrócić uwagę od swędzenia: zrób sobie sesję relaksacyjną lub sesję fizycznych ćwiczeń, posłuchaj ulubionej muzyki. W przypadku często powracających stanów zapalnych możesz nawet skorzystać z pomocy sofrologa.
   
 • Przycinaj krótko paznokcie (Twoje lub Twojego dziecka) lub dobrze opiłowuj, aby nie uszkodzić jeszcze bardziej i tak już wyjątkowo delikatnej skóry.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Aby złagodzić objawy i sprawić, by egzema stała bardziej znośna, najważniejsze jest aby się nie drapać. Najlepiej skupić na czymś innym uwagę lub spróbować metody relaksacyjnej, takiej jak medytacja. Jednym ze sposobów jest trzymanie w kieszeni małego, płaskiego kamyka, którym można przesuwać po skórze, gdy jest ona zbyt swędząca. Chłód kamienia i delikatny masaż okolicy to sposób na oszukanie uczucia swędzenia bez robienia sobie krzywdy, niezależnie od tego, czy jesteś dzieckiem czy dorosłym. Inni wolą stosować chłodny okład lub świeżą, czystą flanelę. Należy jednak uważać, aby nie używać kostek lodu, ponieważ mogą one odparzyć skórę.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Więcej porad dla skóry atopowej
 

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL to gama produktów do pielęgnacji skóry dla całej rodziny, która doskonale zaspokaja potrzeby skóry suchej ze skłonnością do egzemy atopowej, dzięki działaniu kojącemu uczucie swędzenia i formułom, które mogą być stosowane już od 1. dnia życia. 

EXOMEGA CONTROL
powrót do góry