AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Egzema atopowa: Jak złagodzić swędzenie skóry?

„Strasznie swędzi!”, Nie! Nie drap!” - czy te słowa coś Ci przypominają? Być może zdarzyło Ci się je wypowiedzieć na spacerze z dziećmi? A może były skierowane bezpośrednio do Ciebie? Drapanie się - choć przynosi natychmiastową ulgę - nasila swędzenie, powiększając jednocześnie czerwone plamy i nasilając podrażnienie, nie wspominając już o ryzyku nadkażenia, do którego może dojść,  poprzez kontakt z brudnymi rękoma. Zatem jak złagodzić swędzenie skóry?

W poniższym artykule dzielimy się kilkoma wskazówkami, które zostały potwierdzone zarówno przez specjalistów, jak i rodziców.

 • Poszukujesz skutecznych sposobów, jak złagodzić swędzenie skóry? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby codziennie nakładać na zmiany chorobowe przepisany środek leczniczy lub  odpowiedni produkt do pielęgnacji skóry. Przykładem może być nasz łagodzący i odżywiający skórę EXOMEGA CONTROL balsam emolient. . Stosowanie codziennej pielęgnacji skóry jest niezbędne do uzyskania trwałej ulgi.
 • Wybierz ultradelikatny emolientowy preparat oczyszczający bez mydła, który nie narusza pH skóry i jej bariery ochronnej ( tarczy zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych), jak chociażby nasz EXOMEGA CONTROL olejek emolient pod prysznic - przeciw drapaniu.
 • Ogranicz kąpiel lub prysznic maksymalnie do pięciu minut i używaj do mycia letniej wody (maksymalnie 35°C).
 • Po wyjściu spod prysznica lub umyciu rąk niezwłocznie osusz skórę - proces powinien być przeprowadzony w sposób delikatny, bez zbędnego pocierania.
 • Wybieraj luźną odzieży, aby ograniczyć otarcia.
 • Unikaj kontaktu z roztoczami kurzu, stosując odporny na roztocza pokrowiec na materac i pozbywając się dywanów.
 • W trakcie snu zrezygnuj z nadmiernego  przykrywania się i utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu między 18 a 20°C.

Jak dbać o skórę dłoni dotkniętą egzemą?

Nadmierne mycie rąk gorącą wodą i mydłem narusza barierę ochronną skóry i czyni ją bardziej wrażliwą na alergeny i substancje drażniące. Właśnie w ten sposób powstają czerwone plamy i swędzenie. Najwyższa pora, aby poznać porady, które pozwolą Ci w odpowiedni sposób zadać o   skórę dłoni:

 • Wybieraj żele hydroalkoholowe zamiast roztworów - mimo że te mają bardziej płynną formułę, to są jednocześnie bardziejdrażniące.
   
 • Jeśli jedynym wyjściem jest mycie wodą, pamiętaj o zastosowaniu delikatnego olejku oczyszczającego.
 • Zimno jest kojące i działa niczym znieczulenie: przechowuj emolient w lodówce, aby w momencie nakładania zwiększyć jego działanie kojące, lub połóż na danym obszarze torebkę z mrożonkami. Aby uniknąć niechcianych uszkodzeń, nie pozostawiaj  jej na skórze zbyt długo lub owiń ją w ściereczkę.
   
 • Zajmij ręce na przykład piłką antystresową lub drap coś zastępczego - przykładem mogą być pluszowe zwierzątka dla maluchów.
   
 • Zajmij czymś głowę, aby odwrócić uwagę od swędzenia zrób sobie sesję relaksacyjną, serię ćwiczeń fizycznych czy też posłuchaj ulubionej muzyki. W przypadku często nawracających stanów zapalnych możesz skorzystać z pomocy sofrologa.
   
 • Noś krótkie paznokcie (Twoje lub Twojego dziecka) lub dokładnie je spiłuj, aby nie uszkodzić dodatkowo i tak delikatnej już skóry.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Aby złagodzić objawy swędzenia i sprawić, by egzema stała się mniej uciążliwa , najważniejsze jest pozbycie się nawyku drapania . Najlepiej skupić uwagę na czymś innym lub spróbować metody relaksacyjnej, takiej jak chociażby medytacja. Jednym ze sposobów jest trzymanie w kieszeni małego, płaskiego kamyka, którym można przesuwać po skórze, gdy jest ona zbyt swędząca. Chłód kamienia i delikatny masaż to sposób na oszukanie uczucia swędzenia bez robienia sobie krzywdy - ten sposób sprawdzi się niezależnie od tego, czy jesteś dzieckiem, czy osobą dorosłą. Inni wolą stosować chłodne okłady lub regularnie zmieniać pościel . Należy jednak pamiętać, aby nie używać kostek lodu, ponieważ mogą one odparzyć skórę.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Sięgnij po więcej porad dla skóry atopowej

 

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL to gama produktów do pielęgnacji skóry dla całej rodziny, która doskonale zaspokaja potrzeby skóry suchej ze skłonnością do egzemy atopowej, dzięki działaniu kojącemu uczucie swędzenia i formułom, które mogą być stosowane już od 1. dnia życia.

Pielęgnacja skóry atopowej
EXOMEGA CONTROL
powrót do góry