AD_CONTACT-ECZEMA-HANDS_LARGE_2021
Spis treści

Jak przynieść skórze ukojenie w fazie zaostrzenia egzemy kontaktowej

Po kontakcie z produktem lub materiałem uczulającym Twoja skóra nagle zaczęła Cię swędzieć i masz ochotę ją drapać! Na szczęście istnieją rozwiązania pozwalające złagodzić reakcję skórną i towarzyszące jej zaczerwienienie lub swędzenie. Kolejnym krokiem będzie ustalenie, co jest przyczyną zaostrzenia egzemy. Wszystkie nasze porady pozwalają lepiej zrozumieć, co wywołuje egzemę kontaktową i jak ją łagodzić. 

Alergiczna egzema kontaktowa:
identyfikacja przyczyny

Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów choroby jest wyeliminowanie wszelkiego kontaktu z alergenem. Jednak nie zawsze łatwo jest go zidentyfikować... Najczęstszą przyczyną są detergenty, rozpuszczalniki, mydła i perfumy, barwniki, niektóre metale lub produkty spożywcze. Już z samej tej listy wynika, że znalezienie winowajcy może być trudne. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże zbadać sprawę, zadając pytania dotyczące Twojej codziennej i zawodowej aktywności.  Jeśli nie, alergolog może przeprowadzić analizę za pomocą testów płatkowych lub testów naskórkowych. Są one bezbolesne. Na plecy nakłada się serię alergenów, aby sprawdzić, który z nich wywołuje niewielką plamę egzemy. 

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 577x577
AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021

Alergiczna egzema kontaktowa:
leczenie w fazie nasilenia objawów

Każdy rodzaj egzemy można leczyć w inny sposób: w przypadku alergicznego wyprysku kontaktowego leczenie polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z danym alergenem (oczywiście po jego zidentyfikowaniu). W przypadku zawodowego kontaktowego zapalenia skóry, w zależności od źródła narażenia, można zaproponować odpowiednie środki ochrony skóry, w tym rękawice. Stosowane miejscowo dermokortykoidy (w postaci kremu lub żelu) pomagają złagodzić objawy. Po ustąpieniu „ogniska zapalnego” zalecamy zastosowanie kremu regenerującego z miedzią i cynkiem, aby zregnerować uszkodzoną skórę. 

Nie mam szczęścia: moja egzema kontaktowa została wywołana przez okulary przeciwsłoneczne. W rezultacie na mojej twarzy pojawiły się nieestetyczne czerwone plamy – a słońce nie pomogło. Postanowiłam potraktować to z humorem, schować się pod wielkim kapeluszem z szerokim rondem... i poważnie podejść do leczenia. W ciągu 10 dni zmiany prawie zniknęły.

Aicha, 52 lata
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

W przypadku objawów egzemy kontaktowej często wykorzystywany jest ten sam duet: dermokortykoidy przepisane przez lekarza i krem z cynkiem oraz miedzią. Leczenie miejscowe jest kluczowe i daje bardzo dobre wyniki, pod warunkiem, że jest stosowane regularnie.

Dr Marco Ambonati, dermatolog.

DERMALIBOUR +

DERMALIBOUR+ to gama z oczyszczającą bazą miedziowo-cynkową przeznaczona do pielęgnacji podrażnionej skóry delikatnej. Składa się z produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych i jest najlepszym sposobem na zaczerwienioną, swędzącą i piekącą skórę.

Pielęgnacja skóry podrażnionej
DERMALIBOUR +
powrót do góry