AD_ATOPIE_MAN-SCRATCHING-BACK-NECK_LARGE_2021
Spis treści

Rozpoznawanie egzemy kontaktowej i łagodzenie jej skutków

Rozpoznawanie rodzaju egzemy

Jeśli zmiany są zlokalizowane głównie w fałdach skóry (szyja, miejsca za uszami, łokcie, kolana) i towarzyszy im suchość skóry na pozostałych częściach ciała, może to wskazywać na atopowe zapalenie skóry. Jeśli objawy pojawią się nagle, a Ty (lub dany członek Twojej rodziny) nie macie skłonności do atopowego zapalenia skóry, może to być kontaktowe zapalenie skóry (tzn. reakcja alergiczna lub podrażnienie) lub łuszczyca (czerwone plamy pokrywają się wtedy łuskami). Rozpoznanie może potwierdzić tylko lekarz. Tymczasem, aby dowiedzieć się, jak ukoić i chronić podrażnioną skórę, skorzystaj z poradnika!

Alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry w pigułce

  • Co widać: czerwone plamy, skóra, która „sączy” (tzn. z powierzchni rany wydobywa się płynna substancja)
     
  • Co odczuwasz: dość silne swędzenie
     
  • Przyczyny: egzema kontaktowa może mieć podłoże alergiczne (w 20% przypadków*), tzn. skóra reaguje na kontakt z alergenem. Może mieć również charakter drażniący (w 80% przypadków*), gdy skóra ma kontakt z substancją drażniącą lub jest pocierana, co powoduje podrażnienie.
     
  • Obszary objęte chorobą: potencjalnie dotknięte mogą być wszystkie obszary twarzy i ciała. Często najbardziej narażone na ten rodzaj egzemy są ręce, ponieważ są najbardziej wyeksponowane.

 

A. Nosbauma, J.-F. Nicolas, M. Vocanson, A. Rozieres, F. Berard; Allergic and irritant contact dermatitis. Patofizjologia i diagnostyka immunologiczna

Alergiczna lub egzema kontaktowa:
leczenie

W przypadku alergii przydatne są testy skórne do identyfikacji czynnika odpowiedzialnego za uczulenie, a następnie do unikania go w jak największym stopniu, co stanowi warunek konieczny do wyzdrowienia. W przypadku egzemy należy zidentyfikować źródło podrażnienia (mydło, detergenty itp.) i unikać ich stosowania.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021

Alergiczna egzema kontaktowa:
przyczyny

Ale dlaczego? Egzema kontaktowa to reakcja alergiczna skóry Twojej lub Twojego dziecka... Dowiedz się więcej tutaj!

Przyczyny występowania egzemy kontaktowej

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry: dotknięte powierzchnie skóry

Ciało, twarz, ręce, skóra głowy: dotknięte powierzchnie są bezpośrednio związane z kontaktem z produktem alergizującym, ale istnieją różne sposoby leczenia, łagodzenia objawów i regeneracji uszkodzonej skóry. 

Obszary dotknięte egzemą kontaktową.

AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

UWAGI EKSPERTA

Na pierwszy rzut oka egzema kontaktowa wydaje się nie spełniać żadnych kryteriów ciężkości. Ważne jest jednak, aby natychmiast usunąć przedmiot lub substancję drażniącą, która wywołała uczulenie, i złagodzić objawy za pomocą miejscowego leczenia kortykosteroidami oraz stosowania kremów z miedzią i cynkiem. Jednocześnie przeprowadzenie testów alergicznych może okazać się również przydatne w celu zidentyfikowania alergenu i usunięcia go z Twojego otoczenia, jak również w celu uniknięcia powstania nowych ognisk zapalnych w przyszłości, zwłaszcza jeśli alergia dotyczy dziecka.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Alergiczna egzema kontaktowa: nasze wskazówki dotyczące łagodzenia jej skutków na skórze!

AD_IRRITATIONS_APPLYING-CREAM-ON-HANDS_LARGE_2021

Radzenie sobie z ogniskami chorobowymi egzemy atopowej i łagodzenie skutków

Oprócz stosowania zabiegów leczniczych na zmiany chorobowe, warto również koić, nawilżać i regenerować uszkodzoną skórę. 

Jak złagodzić nasilone objawy egzemy?
AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-ELBOW_LARGE_2021

Egzema kontaktowa czy łuszczyca? Wszystko Ci wyjaśnimy!

Objawy są dość podobne, a jednak są to dwa bardzo różne schorzenia, które wymagają odrębnego leczenia. Przyglądając się uważnie plamom i towarzyszącym im objawom, można odróżnić, czy mamy do czynienia z egzemą czy łuszczycą. Tutaj wszystko Ci wytłumaczymy. 

Egzema czy łuszczyca – jak je odróżnić?
powrót do góry