AD_SCARS_LEGS-HAND-COVERING_LARGE_2021
Spis treści

Łagodzenie swędzących oparzeń słonecznych

Auć! Wydawało Ci się, że zrobiłaś wszystko, aby temu zapobiec, a jednak, stało się! Oparzenie słoneczne jest wynikiem zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie UV pochodzące ze słońca. Efekt: Twoja skóra jest zaczerwieniona, piecze, a czasem również swędzi? Jak możesz ukoić i zregenerować skórę? Złagodzić swędzenie? Wszystko Ci podpowiemy!

Co to jest oparzenie słoneczne?
Dlaczego swędzi?

Oparzenie słoneczne, znane również jako rumień słoneczny, to oparzenie skóry spowodowane działaniem promieni ultrafioletowych, głównie UVB. Pojawia się po nadmiernej ekspozycji na słońce, na skórze, która czasem jest słabiej chroniona. Oparzenia słoneczne wywołują reakcję w skórze: mrowienie, miejscowy ból... a nawet swędzenie! Reakcje te mają początek w unerwieniu i mogą być odczuwalne przez kilka dni z powodu oparzenia. Mogą one być również związane z alergią na słońce. Objawia się ona wysypem małych, swędzących krostek zlokalizowanych w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych. 

AD_SOLAR_SHADOWS_WOMAN-SHOULDERS-HAT_LARGE_2021

Oparzenia słoneczne: jak uniknąć swędzenia?
 

  • Należy pamiętać o schłodzeniu skóry, aby ukoić rozgrzany obszar: weź chłodny prysznic, o temperaturze od 15 do 25°C...., ale nie za zimny.
     
  • Nawadniaj się: oparzenia słoneczne odwadniają cały organizm, dlatego pij dużo wody (co najmniej dwa litry).
     
  • W kolejnych godzinach następujących po oparzeniu stosuj specjalny balsam po opalaniu, który nawilża i łagodzi podrażnienia. Wybieraj mleczka lub żele o świeżej konsystencji, zawierające kwas hialuronowy, który przeciwdziała utracie wody przez skórę w wyniku ekspozycji na słońce, oraz antyoksydanty, ponieważ po ekspozycji na działanie promieni słonecznych dochodzi do uszkodzenia komórek.
     
  • W kolejnych dniach stosuj krem regenerujacy zawierający glicerynę, aby uzyskać jeszcze większy komfort. I wreszcie, bardzo ważne jest, aby nie drapać oparzeń słonecznych, co może jeszcze bardziej podrażnić skórę, i nie usuwać martwego naskórka, aby dać skórze czas na odnowienie się w jej własnym tempie.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

UWAGI EKSPERTA

W przypadku oparzeń słonecznych, aby złagodzić swędzenie, należy najpierw zadbać o odświeżenie skóry, np. biorąc chłodny prysznic, a następnie zastosować krem nawilżający zawierający kojące składniki aktywne

Dr Marco Ambonati, dermatolog.

AD_SOLAR_WOMAN-ARM-APPLICATION_LARGE_2021

Jak uniknąć
oparzenia słonecznego? 

Unikaj przebywania na słońcu między godziną 11 a 16, kiedy promienie UVB są najbardziej intensywne, a tym samym najbardziej niebezpieczne, i nigdy nie wystawiaj na nie dzieci poniżej 3 roku życia. Co dwie godziny i po każdej kąpieli nakładaj krem do opalania na ciało i twarz, wybierając preparat o wysokim SPF (Sun Protection Factor), w razie potrzeby bezzapachowy i dostosowany do rodzaju skóry (np. trądzikowej lub atopowej). Na koniec okryj się: kapelusze, czapki, szaliki, koszulki z długimi rękawami, a nawet okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV itp.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o innych przyczynach swędzenia i poznaj nasze porady
 

powrót do góry