AD_SCARS_LEGS-HAND-COVERING_LARGE_2021
Spis treści

Łagodzenie swędzących oparzeń słonecznych

Auć! Wydawało Ci się, że zrobiłaś wszystko, aby temu zapobiec, a jednak, stało się! Oparzenie słoneczne jest wynikiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV pochodzące ze słońca. W efekcie  skóra jest zaczerwieniona, piecze, a czasem również swędzi? Jak możesz ukoić i zregenerować skórę? Jak złagodzić swędzenie skóry? Wszystko Ci podpowiemy!

Czym jest oparzenie słoneczne i dlaczego towarzyszy mu swędzenie?

Oparzenie słoneczne, znane również jako rumień słoneczny, to oparzenie skóry spowodowane działaniem promieni ultrafioletowych, głównie UVB. Wywołane jest nadmierną ekspozycją na słońce. Zmiany widoczne są na skórze, która nie otrzymała wystarczającej ochrony. Oparzenia słoneczne wywołują następujące reakcje na skórze: mrowienie, miejscowy ból... a niekiedy także swędzenie! Reakcje te mają początek w unerwieniu i mogą być odczuwalne nawet przez kilku dni po ekspozycji na słońce. Mogą być również związane z alergią na słońce. Wówczas do głównych objawów zalicza się wysyp małych, swędzących krostek zlokalizowanych w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych.  

AD_SOLAR_SHADOWS_WOMAN-SHOULDERS-HAT_LARGE_2021

Jak złagodzić swędzenie skóry?

 

■      Należy pamiętać o schłodzeniu skóry, aby ukoić rozgrzany obszar: weź chłodny, ale nie zimny prysznic. Temperatura wody powinna wynosić od 15 do 25°C.

■      Nawadniaj się - oparzenia słoneczne odwadniają organizm, dlatego pij dużo wody (co najmniej dwa litry).

■      W kolejnych godzinach po oparzeniu stosuj specjalny balsam po opalaniu, który nawilża i łagodzi podrażnienia. Wybieraj mleczka lub żele o odpowiedniej konsystencji, zawierające kwas hialuronowy, który przeciwdziała utracie wody przez skórę w wyniku ekspozycji na słońce, oraz antyoksydanty, ponieważ po ekspozycji na działanie promieni słonecznych dochodzi do uszkodzenia komórek. To również jeden ze sposobów, jak złagodzić swędzenie skóry.

■      W kolejnych dniach stosuj krem regenerujący zawierający glicerynę, aby uzyskać jeszcze większy komfort. I wreszcie, bardzo ważne jest, aby nie drapać oparzeń słonecznych, co może jeszcze bardziej podrażnić skórę. Nie należy także usuwać martwego naskórka, aby dać skórze czas na odnowienie się w jej własnym tempie.

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

UWAGI EKSPERTA

Jak złagodzić swędzenie skóry w przypadku oparzeń słonecznych? Najpierw zadbaj o odświeżenie skóry, np. biorąc chłodny prysznic, a następnie zastosuj krem nawilżający zawierający kojące składniki aktywne.

Dr Marco Ambonati, dermatolog.

AD_SOLAR_WOMAN-ARM-APPLICATION_LARGE_2021

Jak uniknąć oparzeń słonecznych?

Unikaj przebywania na słońcu między godziną 11 a 16, kiedy promienie UVB są najbardziej intensywne, a tym samym - najbardziej niebezpieczne. Pamiętaj również, aby kategorycznie chronić przed nimi  dzieci poniżej 3 roku życia. Co dwie godziny, a także po każdej kąpieli nakładaj krem do opalania na ciało i twarz, wybierając preparat o wysokim SPF (Sun Protection Factor) - w razie potrzeby bezzapachowy i dostosowany do rodzaju skóry (np. trądzikowej lub atopowej). Na koniec pamiętaj o okryciu - nie tylko głowy: kapelusze, czapki, szaliki, koszulki z długimi rękawami, a nawet okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV to podstawa.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o innych przyczynach swędzenia i poznaj nasze porady
 

powrót do góry