AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021
Spis treści

Przyczyny egzemy kontaktowej

Dokonałaś zakupu nowych kolczyków? Używasz w domu różnorodnych środków czyszczących? A może Twoje dziecko zmieniło szampon do włosów? Egzema kontaktowa (lub kontaktowe zapalenie skóry), jak sama nazwa wskazuje, powstaje w wyniku kontaktu skóry z substancją alergiczną. W poniższym artykule prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować przyczynę alergii. Jednak w razie  wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości nie wahaj się skonsultować z dermatologiem lub alergologiem. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie pojawienia się ognisk zapalnych w przyszłości.

Jakie są główne przyczyny kontaktowego zapalenia skóry?

Egzema kontaktowa to stan zapalny, który następuje po zetknięciu skóry  z alergenem. Po postawieniu diagnozy (a także wykluczeniu egzemy atopowej, która jest zupełnie innym rodzajem egzemy, jako przyczyny objawów), należy zidentyfikować czynnik wywołujący chorobę. Czy Ty lub Twoje dziecko używaliście w ostatnim czasie  nowego lakieru do paznokci, perfum lub założyliście nowe ubranie? A może dotykaliście farby lub oleju przemysłowego? W przypadku wystąpienia egzemy kontaktowej dobrze jest  sporządzić listę ostatnio używanych produktów i sprawdzić, czy w składzie nie znajdują się ewentualne alergeny. Warto wspomnieć także o materiałach, które  mogą powodować reakcje alergiczne jak, chociażby metale, tworzywa sztuczne, włókno szklane lub niektóre barwniki. W związku z tym tutaj również należy ustalić przyczynę kontaktowego zapalenia skóry.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 577x577
AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 492x450

Egzema kontaktowa:
nieprzewidywalna alergia

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że możliwe jest nagłe wystąpienie alergii na produkt lub substancję, które wcześniej były przez Ciebie bardzo dobrze tolerowane. Egzema kontaktowa może więc pojawić się przy setnym lub nawet tysięcznym kontakcie z alergenem - bez wcześniejszego uczulenia! Jednocześnie istnieją zawody, które są bardziej narażone na kontakt z uczulającymi substancjami chemicznymi, gdzie przykładem może być np. budownictwo, fryzjerstwo czy przemysł kosmetyczny, co zwiększa szansę na zupełnie nieoczekiwane wystąpienie alergicznego wyprysku kontaktowego. Jeśli pracujesz w zawodzie narażonym na wystąpienie problemu, najlepiej jest założyć odzież ochronną lub rękawice jako środek ostrożności.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - „opóźniony efekt"

Zmiany świadczące o egzemie kontaktowej pojawiają się średnio trzy dni po kontakcie z alergenami. Okres ten może wydłużyć się  do 10 dni, jeśli jest to pierwszy kontakt skóry z alergenem. To właśnie dlatego koniecznością może okazać “cofnięcie w czasie”,  aby odkryć,  który produkt lub składnik itd. nie jest  tolerowany przez skórę. Niekiedy identyfikacja czynnika wywołującego reakcję alergiczną nie należy do najłatwiejszych zadań.

AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021

Od kilku miesięcy używałam nowego, nieco agresywnego środka czystości. Moje ręce były pokryte plamami. Zidentyfikowanie problemu zajęło mi trochę czasu. Wyleczyłam egzemę kontaktową, a następnie zakładałam również rękawiczki i zmieniłam środki czystości, które dotychczas stosowałam w gospodarstwie domowym. I wszystko wróciło do normy!

Anne-Claire, 32 lata.
powrót do góry