AD_SHOWER_WOMAN-UNDER-WATER_LARGE_2021
Spis treści

Bardzo sucha skóra: łagodzenie swędzenia po prysznicu

Ty lub ktoś z Twojej rodziny cierpi na ekstremalną suchość skóry: jej skutkiem jest „skóra krokodyla”, która pęka, łuszczy się, jest napięta i swędzi. I chociaż prysznic często przynosi chwilę wytchnienia, to po jego zakończeniu, gdy skóra wyschnie, jest nawet gorzej. Oto kilka wskazówek, jak nawilżać skórę każdego dnia i zapewnić jej większy komfort. 

Rozpoznawanie kserozy
lub skrajnej suchości skóry

Co to jest kseroza? Jest to stan spowodowany zaburzeniem bariery ochronnej skóry. Charakteryzują ją dwa główne objawy. Przede wszystkim zauważamy dużą suchość, która może objawiać się łuskami (pękająca i łuszcząca się skóra), szorstkością (twarda, gruba skóra). Po drugie, odczuwamy znaczny dyskomfort, który charakteryzuje się swędzeniem, napięciem i mrowieniem. Jeśli rozpoznaliście u siebie te objawy, prawdopodobnie cierpicie na kserozę.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 outputWidth=577&outputHeight=577
AD_ATOPIC-DERMATITIS_WOMAN-ARM_LARGE_2021

Dlaczego skóra swędzi
po wzięciu prysznica?

Jeśli po prysznicu skóra jest napięta i swędzi, to dlatego, że pod prysznicem koncentruje się kilka czynników drażniących. Po pierwsze, temperatura wody - może być zbyt zimna lub zbyt gorąca. Zwłaszcza, że woda wyparowuje do pomieszczenia, pochłaniając część wilgoci ze skóry, co zwiększa uczucie napięcia i swędzenie. Po drugie, otarcia spowodowane myciem i suszeniem, zwłaszcza jeśli jest ono energiczne! Wreszcie, wybór nieodpowiednich produktów, których stosowanie pogarsza stan skóry i zwiększa jej reaktywność, a co za tym idzie - dyskomfort.

Suchość skóry: 
wybór właściwego produktu oczyszczającego

Aby kąpiel pod prysznicem była naprawdę kojącym doświadczeniem dla Twojej skóry, ważne jest, aby wybrać produkt myjący odpowiedni dla Twojej bardzo suchej skóry. Wybierz żel lub olejek bez detergentów, regenerujący i uzupełniający lipidy. Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry, upewnij się, że produkt ten nie zawiera mydła ani siarczanowych środków powierzchniowo czynnych i ma fizjologiczne pH (około 5,5) zbliżone do pH skóry.

ad_xerose-hands_large_2021
AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021

Suchość skóry:
dobre nawyki przed i po kąpieli pod prysznicem

Podczas kąpieli pod prysznicem używaj letniej wody i ogranicz czas trwania kąpieli do pięciu minut. Po zakończeniu delikatnie osusz, nie pocieraj. Na koniec, dwa razy dziennie lub przynajmniej raz po prysznicu, nałóż odżywczy krem zapobiegający wysuszaniu skóry.

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznaj naszego eksperta

Po kąpieli pod prysznicem, aby zmniejszyć suchość skóry i pomóc jej w dłuższej perspektywie, idealnym rozwiązaniem jest codzienne stosowanie kremu nawilżającego odbudowującego warstwę hydrolipidową na całe ciało. Nie ma przeciwwskazań do wyboru formuły zapachowej, wręcz przeciwnie, może ona nawet sprawić, że będziemy mieć ochotę stosować ją codziennie.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Suchość skóry:
wybór i stosowanie preparatów pielęgnacyjnych

Wybierz odżywczy krem przeciw wysuszaniu i stosuj go dwa razy dziennie lub przynajmniej raz po prysznicu. Aby zmaksymalizować korzyści, przed nałożeniem preparatu ogrzej go w dłoniach, a następnie nanieś szerokimi, delikatnymi pociągnięciami. 

AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-LEGS_SQUARE_2021 577x577
powrót do góry