AD_SCARS_STRETCH-MARKS-PREGNANCY_LARGE_2021
Spis treści

Ciąża: jak ukoić swędzącą skórę

Dlaczego kobiety w ciąży swędzi brzuch?

Nie jest tajemnicą, że w ciąży skóra rozciąga się - zwłaszcza w okolicy brzucha - aby zrobić miejsce dla dziecka. Dlatego należy o nią dbać, aby w możliwie jak największym stopniu uniknąć pojawienia się rozstępów. Jeśli swędzenie brzucha w ciąży nasila się, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć wystąpienia innych - poważniejszych - problemów, które mogą wymagać pomocy medycznej. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak złagodzić swędzący brzuch w ciąży i zadbać o skórę aż do tego wielkiego dnia - porodu (a także po!). 

“Podczas pierwszej ciąży mnóstwo czasu spędzałam na drapaniu się po brzuchu - czułam lekkie swędzenia - nie było ono zbyt dokuczliwe, ale pojawiało się regularnie. Położna zapewniła mnie jednak, że to popularne zjawisko wśród przyszłych mam. Dlatego zdecydowałam się na codzienny wieczorny masaż brzucha. To było niczym masowanie mojego dziecka przez brzuch - bardzo delikatnie. Tym sposobem uniknęłam rozstępów.”

Anna, 25 lat.
AD_SCARS_STRETCH-MARKS_PREGNANT-WOMAN_LARGE_2021

Łagodzenie swędzenia brzucha w ciąży - cenne wskazówki i porady

W ciąży ciało zmienia się w ekspresowym tempie, a to niekiedy jednoznacznie wiąże się z gwałtownym rozciąganiem skóry, co może prowadzić do nieprzyjemnego swędzenia. Aby złagodzić swędzenie brzucha w ciąży, noś luźne ubrania, najlepiej wykonane z wysokiej jakości bawełny, co może pomóc w ograniczeniu ocierania, pozwalając jednocześnie poczuć komfort. Swędzący brzuch w ciąży może ukoić także chłodny prysznic, nałożenie kremu nawilżającego lub bogatego w glicerynę żelu-olejku do masażu, który odżywi i zmiękczy skórę. I wreszcie, nie zapominaj o oddychaniu i relaksie - ciąża może być dość stresującym okresem, co może nasilać swędzenie.

Nawilżaj skórę, aby uniknąć rozstępów

Gwałtowne rozciąganie skóry zaburza jej strukturę i przerywa włókna kolagenowe, powodując rozstępy i swędzenie. Rozstępy, o których szerzej pisaliśmy w artykule “Blizny, rozstępy, tatuaże”,  swędzą, ponieważ skóra w tym miejscu rozwarstwia się i staje się cieńsza. Są one łatwe do rozpoznania, mają różowy lub purpurowy kolor i początkowo są lekko spuchnięte, po czym stają się białe.

Aby zapobiec rozstępom, wybierz olejek oczyszczający, który odżywi Twoją skórę już pod prysznicem, i codziennie stosuj krem nawilżający, aby skóra stała się elastyczniejsza.

Jeśli masz odrobinę wolnego czasu - wykonaj masaż ciała (skupiając się na brzuchu, klatce piersiowej i pośladkach), stosując specjalny krem. Nie zapominaj jednak o delikatnych i  okrężnych ruchach, aby pobudzić wchłanianie. Masaż jest dobrym sprzymierzeńcem, ponieważ aktywuje również mikrokrążenie.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o innych przyczynach swędzenia i poznaj nasze porady 
 

powrót do góry