AD_SCARS_STRETCH-MARKS-PREGNANCY_LARGE_2021
Spis treści

Ciąża: jak ukoić swędzącą skórę

Dlaczego kobiety w ciąży swędzi brzuch?

Skóra rozciąga się, zwłaszcza w okolicy brzucha, aby zrobić miejsce dla dziecka. Dlatego należy o nią dbać, aby w jak największym stopniu uniknąć pojawienia się rozstępów. Jeśli swędzenie nasila się, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć wszelkich innych przyczyn, które mogą wymagać pomocy medycznej. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak złagodzić swędzenie i zadbać o skórę aż do tego wielkiego dnia (a nawet po!).

Podczas pierwszej ciąży dużo czasu spędzałam na drapaniu się po brzuchu: czułam lekkie swędzenia, nie było bardzo dokuczliwe, ale pojawiało się regularnie. Położna zapewniła mnie, że to częste zjawisko. Dlatego zdecydowałam się na codzienny wieczorny masaż brzucha. To było jak masowanie mojego dziecka przez brzuch, bardzo delikatnie... i pozwoliło mi uniknąć rozstępów.

Anna, 25 lat.
AD_SCARS_STRETCH-MARKS_PREGNANT-WOMAN_LARGE_2021

Łagodzenie swędzenia
w czasie ciąży

Twoje ciało szybko się zmienia, a to pociąga za sobą rozciąganie skóry, co może prowadzić do nieprzyjemnego swędzenia. Aby je złagodzić, noś luźne ubrania, w miarę możliwości z bawełny, co ograniczy ocieranie i pozwoli czuć się komfortowo. Spróbuj wziąć chłodny prysznic i nałożyć krem nawilżający lub bogaty w glicerynę żel-olejek do masażu, aby odżywić i zmiękczyć skórę. I wreszcie, oddychaj i zrelaksuj się: ciąża może być dość stresującym okresem, co może nasilać swędzenie. 

Nawilżaj skórę, aby uniknąć rozstępów

Gwałtowne rozciąganie skóry zaburza jej strukturę i przerywa włókna kolagenowe, powodując rozstępy i swędzenie. Rozstępy swędzą, ponieważ skóra w tym miejscu rozwarstwia się i staje się cieńsza. Są one łatwe do rozpoznania, mają różowy lub purpurowaty kolor i początkowo są lekko spuchnięte, później stają się białe.

Aby im zapobiec, wybierz olejek oczyszczający, który odżywi Twoją skórę już pod prysznicem, i stosuj codziennie krem nawilżający, aby skóra była bardziej elastyczna. 

Na koniec, jeśli masz czas, wykonaj masaż ciała (skupiając się na brzuchu, klatce piersiowej i pośladkach) specjalnym kremem, wykonując delikatne, okrężne ruchy, aby pobudzić wchłanianie. Masaż jest dobrym sprzymierzeńcem również dlatego, że aktywuje lokalne mikrokrążenie. 

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o innych przyczynach swędzenia i poznaj nasze porady 
 

powrót do góry