AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021
Spis treści

Gdy swędzi: sucha skóra i egzema

Dlaczego swędzi?

Gdy zawartość wody w naskórku (górnej warstwie skóry) spada poniżej normalnego poziomu, skóra staje się odwodniona i wrażliwa, pojawiają się również pierwsze (nieprzyjemne!) objawy wysuszenia. Kseroza (jak nazywa się to schorzenie skóry) powoduje, że skóra staje się cienka i łuskowata. Stąd często używane określenie skóra krokodyla. Często odczuwamy ściągnięcie, skóra traci elastyczność i zaczyna swędzieć...

Jeśli suchość i swędzenie są bardziej intensywne i regularne oraz pojawiają się czerwone plamy, może to być egzema (lub atopowe zapalenie skóry), przewlekłe schorzenie, które dotyka głównie dzieci, ale może również stać się bolączką wielu dorosłych. Natomiast jeśli te same objawy występują sporadycznie, bardziej prawdopodobne jest, że jest to egzema kontaktowa – odosobniona reakcja alergiczna wywołana przez produkt drażniący.

Niektóre inne czynniki (stres, blizny lub ukąszenia owadów) również mogą wywoływać swędzenie. We wszystkich przypadkach istnieją rozwiązania pozwalające złagodzić te objawy i zapobiec ponownemu pojawieniu się ognisk choroby. Postępuj zgodnie z przewodnikiem!

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (lub egzema), które często ma podłoże genetyczne, ewoluuje pomiędzy stanami zaostrzenia a okresami wyciszenia choroby. Jakie są jego przyczyny? Zaburzenia w funkcjonowaniu skóry (bariery skórnej), które prowadzą do suchości skóry (kseroza) i stanów zapalnych (czerwone plamy). Gorzej chroniona skóra jest bardziej reaktywna na otaczające ją środowisko. Aby dowiedzieć się więcej o tej chorobie, jak właściwie dbać o skórę i lepiej radzić sobie z atopią, zajrzyj tutaj!

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Egzema kontaktowa

Egzema ta wywoływana jest przez kontakt skóry z czynnikiem drażniącym (nikiel w biżuterii i akcesoriach, środki czyszczące gospodarstwa domowego, lateksowe rękawiczki, barwniki itp.) Ten rodzaj zapalenia skóry (lub egzemy) pojawia się okazjonalnie, w wyniku kontaktu z substancją drażniącą. W takiej sytuacji można zwrócić się do dermatologa, który wykona testy w celu ustalenia przyczyny. Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach, obszarach dotkniętych chorobą oraz o tym, jak lepiej sobie z nią radzić? O wszystkim Ci powiemy. 

EGZEMA KONTAKTOWA

Najczęstsze objawy to swędzenie, uczucie napięcia, mrowienie i łuski (tj. łuszcząca się lub rozwarstwiająca się skóra), które powodują codzienny dyskomfort. Twoja skóra wygląda jak "skóra krokodyla". W rzeczywistości jest to związane z osłabieniem bariery ochronnej skóry. Suchość może być również związana z przyjmowaniem leków lub po prostu z wiekiem. Nasi eksperci pomogą Ci dowiedzieć się, jak pielęgnować, nawilżać i odżywiać bardzo suchą skórę. 

KSEROZA

Swędzenie skóry może być również spowodowane narażeniem na działanie zimnego lub gorącego powietrza, ciążą, ukąszeniami owadów lub przyjmowaniem leków. Może być również wywołane stresem. Opisujemy i analizujemy wszystkie pozostałe przyczyny. 

INNE PRZYCZYNY SWĘDZENIA

powrót do góry