AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021

Pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt i dzieci

Piecze, swędzi: podrażniona skóra Twojego dziecka bardzo mu dokucza i przykro patrzeć, jak cierpi. Skóra wszystkich dzieci jest z natury delikatna ( jest to całkiem normalne) i mniej zdolna do obrony przed wszelkimi czynnikami agresywnymi. Jednak skóra dzieci z atopią jest jeszcze bardziej reaktywna: czerwienieje, swędzi, pokrywa się czerwonymi plamami, a nawet strupkami. Jakiego kremu należy używać, aby złagodzić atopowe zapalenie skóry u dziecka lub niemowlęcia? Czego należy unikać i jakie dobre nawyki przyjąć, aby pomóc mu poczuć się lepiej? Oto wszystkie nasze wskazówki dotyczące codziennego łagodzenia problemów skóry atopowej u dzieci.

 • Myj, ale delikatnie. Żadnych produktów ściągających czy wysoko pieniących się: wybieraj specjalne żele do mycia dla dzieci, olejki lub żele 2 w 1.
   
 • Myj dziecko krótko pod prysznicem lub w wannie (nie dłużej niż 5 minut), ponieważ twarda woda wysusza skórę i upewnij się, że temperatura kąpieli nie jest zbyt wysoka (maksymalnie 35°C), ponieważ ciepło może reaktywować stan zapalny.
   
 • Spłucz dokładnie preparat myjący czystą wodą i osusz, nie pocierając!
   
 • Wybieraj miękkie ręczniki kąpielowe, prane z użyciem hipoalergicznego detergentu, bez płynu do płukania tkanin i w miarę możliwości suszone w suszarce.
   
 • Uwaga: jeśli masz czas, poranna kąpiel może odświeżyć i uspokoić dziecko po trudnej nocy w przypadku swędzenia.
   
 • Raz lub dwa razy dziennie lub przy zmianie pieluszki stosuj krem emolientowy odpowiedni dla skóry atopowej. Idealnie jest nakładać go również tuż po kąpieli lub prysznicu, aby skóra pozostawała intensywnie nawilżona.
   
 • Aby uniknąć zadrapań i uszkodzeń skóry, krótko przycinaj paznokcie, używając odpowiednich nożyczek.

Dlaczego osoby ze skórą atopową powinny używać suszarki bębnowej?

Ubrania suszone w suszarce są bardziej miękkie i elastyczne niż te suszone na powietrzu, co jest bardziej komfortowe dla delikatnej skóry i pozwala uniknąć konieczności stosowania płynu do płukania tkanin (który często zawiera substancje zapachowe, a zatem jest alergizujący). Ponadto wiosną i jesienią w powietrzu znajduje się wiele alergenów, które mogą osadzać się na praniu (a następnie na skórze dziecka), jeśli jest ono suszone na zewnątrz. Ograniczenie kontaktu z alergenami ma zasadnicze znaczenie dla ochrony skóry atopowej przed nowymi ogniskami choroby!

 • Zawsze wybieraj hipoalergiczne produkty do pielęgnacji skóry: skóra atopowa to skóra alergiczna. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, konieczne jest stosowanie specjalnej formuły.
   
 • Uzupełnianie lipidów i działanie przeciwzapalne: skóra atopowa jest zawsze bardzo sucha i skłonna do stanów zapalnych, dlatego ważne jest stosowanie produktu o działaniu uzupełniającym lipidy i przeciwzapalnym zaraz po wzięciu prysznica, aby przygotować, zmaksymalizować i uzupełnić działanie stosowanych później emolientowych produktów pielęgnacyjnych.
   
 • Przestrzegaj pH skóry: produkty oczyszczające muszą mieć kwaśne pH (nieco poniżej 5,5), aby obniżyć pH skóry atopowej. Zalecane są produkty niezawierające mydła.
   
 • Wybierz krem, balsam lub mleczko emolientowe w zależności od preferowanej przez Ciebie lub Twoje dziecko konsystencji: konsystencja kremów lub balsamów jest delikatna i przyjemna, idealna dla najbardziej suchej skóry, konsystencja mleczek jest świeższa i lżejsza, odpowiednia dla skóry o umiarkowanej suchości.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Wykorzystaj moment, w którym nakładasz emolient na skórę dziecka, aby uczynić go chwilą relaksu. Będzie to miało bardzo korzystny efekt łagodzący. Upewnij się, że dziecku (i Tobie też!) jest wygodnie i że temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia. Podczas nakładania preparatu masuj całe ciało szerokimi pociągnięciami, aby je rozluźnić. Na zakończenie możesz również wykonać masaż stóp, który zapewni intensywny efekt relaksacyjny.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Pozostałe porady dotyczące pielęgnacji skóry atopowej
 

powrót do góry