AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021

Pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt i dzieci

Piecze i swędzi? Podrażniona skóra  u dziecka  może skutecznie uprzykrzać codzienne życie, niejednokrotnie wywołując także ból.  Skóra dzieci jest z natury delikatna (jest to zupełnie  normalne) i w mniejszym stopniu  zdolna do obrony przed wszelkimi czynnikami agresywnymi. Jednak skóra atopowa u dziecka jest jeszcze bardziej reaktywna: czerwienieje, swędzi, pokryta jest  czerwonymi plamami, a nawet strupami. Jakiego kremu należy używać, aby złagodzić atopowe zapalenie skóry u niemowląt lub dzieci? Czego należy unikać i jakie dobre nawyki wprowadzić, aby maluch mógł poczuć się lepiej? Poniżej przedstawiamy wszystkie  wskazówki dotyczące codziennego łagodzenia problemów związanych ze skórą atopową u dzieci.

 • Pamiętaj o delikatnym myciu  - zrezygnuj ze stosowania produktów ściągających czy wysoko pieniących się. Wybieraj specjalne żele do mycia dla dzieci, olejki lub żele 2 w 1.
   
 • Wprowadź krótkie kąpiele pod prysznicem lub w wannie (nie dłużej niż 5 minut), ponieważ twarda woda wysusza skórę. Ponadto  upewnij się, że temperatura kąpieli nie jest zbyt wysoka (maksymalnie 35°C) - ciepło może reaktywować stan zapalny.
   
 • Preparat myjący dokładnie spłucz  czystą wodą i osusz - unikaj  pocierania!
   
 • Wybieraj miękkie ręczniki kąpielowe, prane z użyciem hipoalergicznego detergentu -  zrezygnuj ze stosowania płynu do płukania tkanin i w miarę możliwości susz ubrania  w suszarce.
   
 • Uwaga: jeśli masz czas, poranna kąpiel może odświeżyć i uspokoić dziecko po trudnej nocy w przypadku swędzenia.
   
 •  Jeśli masz czas, poranna kąpiel może przynieść dziecku ukojenie  po trudnej lub nieprzespanej nocy wywołanej swędzeniem skóry.
   
 • Raz, dwa razy dziennie lub podczas zmiany pieluszki stosuj krem emolientowy odpowiedni dla skóry atopowej. Idealnie jest nakładać go również tuż po kąpieli lub prysznicu, aby skóra pozostawała intensywnie nawilżona.
 • Aby uniknąć zadrapań i uszkodzeń skóry, krótko przycinaj paznokcie, używając odpowiednich nożyczek.

Dlaczego osoby ze skórą atopową powinny używać suszarki bębnowej?

Ubrania suszone w suszarce są znacznie bardziej miękkie i elastyczne niż te pozostawione na powietrzu. Jest to więc znacznie bardziej komfortowe dla delikatnej skóry i pozwala uniknąć konieczności stosowania płynu do płukania tkanin (który często zawiera substancje zapachowe - jest zatem alergizujący). Ponadto wiosną i jesienią w powietrzu znajduje się wiele alergenów, które mogą osadzać się na praniu (a następnie na skórze dziecka), jeśli jest ono suszone na zewnątrz. Ograniczenie kontaktu z alergenami ma zasadnicze znaczenie dla ochrony skóry atopowej przed nowymi ogniskami choroby!

 • Do pielęgnacji skóry zawsze wybieraj hipoalergiczne produkty -  skóra atopowa to skóra alergiczna. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, konieczne jest stosowanie specjalnej formuły.
   
 • Uzupełnianie lipidów i działanie przeciwzapalne - skóra atopowa jest bardzo sucha i skłonna do stanów zapalnych. Dlatego też ważne jest stosowanie produktu o działaniu uzupełniającym lipidy i przeciwzapalnym po zakończonej kąpieli, aby przygotować, zmaksymalizować i uzupełnić działanie stosowanych później emolientowych produktów pielęgnacyjnych.
   
 • Pamiętaj o  pH skóry - produkty oczyszczające muszą mieć kwaśne pH (nieco poniżej 5,5), aby obniżyć pH skóry atopowej. Zalecane są produkty niezawierające mydła.
   
 • Wybierz krem, balsam lub mleczko emolientowe w zależności od preferowanej przez Ciebie lub Twoje dziecko konsystencji -  konsystencja kremów lub balsamów jest delikatna i przyjemna, idealna dla nawet najbardziej suchej skóry. Z kolei formuła mleczek jest świeższa i lżejsza, odpowiednia dla skóry o umiarkowanej suchości.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u niemowląt i dzieci? Wykorzystaj moment, w którym nakładasz emolient na skórę dziecka, aby uczynić go chwilą relaksu. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej powinna przynieść ukojenie i złagodzenie skóry. Upewnij się, że dziecku (i Tobie również!) jest wygodnie, a panująca w pomieszczeniu temperatura jest odpowiednia. Podczas nakładania preparatu masuj całe ciało szerokimi pociągnięciami - to doskonały sposób na rozluźnienie. Na zakończenie możesz również wykonać masaż stóp, który zapewni intensywny efekt relaksacyjny.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Pozostałe porady dotyczące pielęgnacji skóry atopowej znajdziesz w naszym artykule “Egzema atopowa: rozmowa z dzieckiem, do którego serdecznie zapraszamy.
 

powrót do góry