AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-FATHER-AND-SON_LARGE_2021

Egzema atopowa: rozmowa z dzieckiem

Twoje dziecko cierpi na egzemę atopową od najmłodszych lat (a nawet od czasów niemowlęcych). Nasilające się objawy regularnie dokuczają mu zarówno w dzień, jak i w nocy! Nieważne, ile razy mówimy im, żeby się nie drapały, nic na to nie poradzą (i nie można ich za to winić). Swędzenie to może wpływać na koncentrację w szkole, uniemożliwiać zasypianie wieczorem, a nawet budzić w nocy. A począwszy od pewnego wieku radzenie sobie z czerwonymi plamami i łuszczącą się skórą nie zawsze jest łatwe. Krótko mówiąc, egzema ma znaczący wpływ na jakość życia dziecka. Aby mu pomóc i dodać otuchy, niezależnie od wieku, zamieszczamy kilka wskazówek i dobrych nawyków, które warto przyjąć (i przekazać dalej!).

  • Dodaj otuchy: rozmowa jest ważna, gdyż uspokaja i zmniejsza niepokój, a okazywanie czułości i przytulanie poprawia samopoczucie.
     
  • Wyjaśnij: powiedz dziecku, że jego skóra jest wrażliwa i może boleć. Ale razem będziemy silniejsi i swędzenie będzie mniej dokuczliwe. 
     
  • Pomóż złagodzić: „ Nałóżmy trochę kremu, zobaczysz, będzie o wiele lepiej! O właśnie, już widzę, że działa... Magiczna sztuczka chłodząca, która powstrzyma Cię przed drapaniem! ”
  • Dodaj otuchy: wyjaśnij, że dzięki przestrzeganiu higieny i codziennej pielęgnacji (krótkie kąpiele, krótkie paznokcie i codzienne stosowanie kremu) drapanie jest ograniczone, a nasilenia objawów choroby są rzadsze!
     
  • Wyjaśnij: o atopowym zapaleniu skóry mówimy wtedy, gdy skóra jest delikatna jak motylek lub płatek śniegu. Na przykład, gdy jest zbyt gorąco lub w powietrzu znajduje się dużo kurzu, pojawiają się czerwone plamy, a następnie chęć silnego drapania, niczym wołanie o pomoc.
     
  • Pociesz: nie należy przesadnie dramatyzować, lepiej pokazać dziecku, że jest się spokojnym o przyszłość. Możesz też zaproponować dziecku wykonanie rysunku, aby zilustrowało swoje odczucia. 
     
  • No i dlaczego nie przeczytać (lub przeczytać ponownie) książeczek „Super noc Camille”? Pomagają ubrać egzemę w słowa!
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

„W leczeniu egzemy niezbędna jest rozmowa rodzica z dzieckiem, aby zapewnić komfort i zająć się skutkami psychologicznymi: taka wymiana jest częścią procesu leczenia”.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

  • Dodaj otuchy: dziecko staje się „coraz większe” i chętnie się uczy: możemy bez problemu pójść dalej z wyjaśnieniami.
     
  • Wyjaśnij: choroba rzadko trwa przez całe życie, atopowe zapalenie skóry zazwyczaj ustępuje z czasem. Nie jest też zaraźliwa – dziecko może bawić się z przyjaciółmi bez obawy o to, że się rozprzestrzeni.
     
  • Pociesz: w tym wieku jesteśmy szczególnie wrażliwi na to, co myślą o nas inni; można przypomnieć dziecku, że nie jest jedynym, które tego doświadcza, że zdarza się to innym dzieciom i że nie jest „inne”. Zaakceptuj fakt, że czuje ból i dyskomfort – ważne jest, aby wiedziało, że je rozumiesz i wspierasz, słuchając. Na koniec pochwal je za samodzielne nałożenie kremu i za to, że jest „takie duże”!
  • Dodaj otuchy: atopowe zapalenie skóry z czasem ulega poprawie. Przestrzeganie określonych zasad higieny i codziennych wskazówek pielęgnacyjnych pozwala ograniczyć drapanie i zmniejszyć częstotliwość występowania ognisk chorobowych! A dobra wiadomość jest taka, że nie jest to zaraźliwe!
     
  • Wyjaśnij: jest to stan, w którym skóra przestaje doskonale spełniać swoją rolę ochronną. Pozwala na odparowywanie zbyt dużej ilości wody, przez co wysusza się i przepuszcza więcej alergenów. Wywołuje reakcję zapalną: czerwone plamy i swędzenie. Czynnikami wyzwalającymi są ostre środki czyszczące, kurz, wełna, niektóre pokarmy, ekstremalne temperatury, długie i gorące kąpiele... Choroba ma charakter przewlekły: może znikać i pojawiać się ponownie, ale w tym wieku nawroty choroby powinny być rzadsze.
     
  • Uspokajaj: za wszelką cenę unikaj bagatelizowania; nastolatek może mieć poczucie, że nie jest traktowany poważnie i że jego uczucia są ignorowane.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Pozostałe porady dotyczące pielęgnacji skóry atopowej
 

powrót do góry