AD_ATOPIC-DERMATITIS_BLACK-MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021
Spis treści

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci

Czy Twoje dziecko ma czerwone plamy, strupki i odczuwa i silną potrzebę drapania? Prawdopodobnie jest to atopowe zapalenie skóry, czyli stan zapalny spowodowany osłabioną barierą skórną, przez co skóra wykazuje mniejszą zdolność do obrony przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak, aby mieć pewność, co do diagnozy, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby przeprowadzi niezbędne badania. Aby ułatwić codzienne życie z uciążliwymi objawami (zwłaszcza w nocy, gdy swędzenie jest bardziej intensywne), nasi eksperci dzielą się z swoimi radami dotyczącymi atopowego zapalenia skóry u dziecka. Zapraszamy i życzymy przyjemnej lektury!

Atopowe zapalenie skóry u dzieci w liczbach

1 dziecko na 10

Jest dotknięte chorobą ¹

60%

przypadków schorzenie pojawia się przed ukończeniem 1 roku życia²

7 lat

średni wiek, w którym choroba zanika ¹

więcej niż 50%

ma dotkniętego chorobą rodzica ¹

¹ Strona internetowa www.inserm.fr 

² Kay J, Gawkrodger DJ, Mortimer MJ, Jaron AG. Częstotliwość występowania egzemy atopowej u dzieci w ogólnej populacji. J Am Acad Dermatol 1994;30:35-9.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka i dziecka jest dokuczliwe i zdarza się naprawdę często: jest to najpowszechniejsza choroba skóry u dzieci. Jakie są najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci? Niewątpliwie należy wymienić:

●     czerwone plamy,

●     suchość skóry,

●     trudne do zniesienia swędzenie.

 Przyczyną wystąpienia atopowego zapalenia skóry u niemowlaka i starszego dziecka mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu skóry (a dokładniej bariery skórnej), które prowadzą do suchości skóry (zwanej kserozą) i stanów zapalnych (stąd czerwone plamy). Niewystarczająca ochrona skóry sprawia, że ta staje się znacznie wrażliwsza  na otoczenie i reaktywna - więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule “Jak przynieść twarzy ukojenie, gdy mamy reaktywną skórę z zaczerwienieniem?”, do którego zapraszamy.

AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Z czasem nauczyłem się przewidywać zaostrzenie objawów choroby i pomagać dziecku, aby miało spokojniejszy sen.

Thomas, ojciec Theo, 18 miesięcy
AD_ATOPIC-DERMATITIS_BABY_LARGE_2021 492x492

Przyczyny atopowego zapalenie skóry u niemowlaka

Do dziś choroba ta nie doczekała się całkowitego wyjaśnienia. Przyczyny atopowego zapalenia skóry są genetyczne, dziedziczne i środowiskowe. Do tej pory udało się ustalić, że ponad połowa dzieci ze skórą atopową, chorobę odziedziczyło po jednym z rodziców. . Należy pamiętać jednocześnie, że atopia coraz częściej rozwija się w krajach uprzemysłowionych, prawdopodobnie z powodu zmian w środowisku (nadmierne mycie skóry, zanieczyszczone powietrze, itd.).

Obszary występowania atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt zlokalizowane jest głównie na twarzy (policzki, pod i za uszami), szyi i kończynach. Zmianami chorobowymi może być dotknięty również tułów. Na szczęście uciążliwe plamy nie występują w okolicy pieluszkowej. U dzieci zmiany obserwuje się zwłaszcza na szyi,  łokciach, kolanach, a także na dłoniach, nadgarstkach i kostkach.

AD_IRRITATIONS_BABY-IRRITATED-RED-CHEEKS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-SON-BACK-ITCHING_LARGE_2021

Jak złagodzić swędzenie w fazie nasilenia choroby?

Aby pomóc dziecku, należy pamiętać o leczeniu skóry, zarówno w fazie zaostrzenia objawów, jak i w fazie remisji. W okresie występowania ognisk zapalnych ważne jest codzienne stosowanie leków przepisanych przez dermatologa, w tym dermokortykoidów, a także wybór odpowiedniego preparatu oczyszczającego i emolientu do skóry atopowej u niemowląt.

Pielęgnacja skóry atopowej pomiędzy fazami zaostrzenia

Nawet jeśli nie pojawiają się ogniska zapalne, należy codziennie stosować emolientowy produkt do pielęgnacji skóry, a w trakcie kąpieli lub pod prysznicem – odpowiedni produkt oczyszczający. Skóra potrzebuje wsparcia, a Twoja pomoc może opóźnić pojawienie się kolejnego nawrotu choroby. Przed nałożeniem emolientu, upewnij się, że skóra jest czysta, a następnie rozgrzej produkt w dłoniach i równomiernie nanieś na ciało, pamiętając o delikatnym wmasowywaniu. Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt i dzieci to podstawa.

AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021

Rozmowa o atopowym zapaleniu skóry jest niezwykle ważna

Okresy zaostrzenia często prowadzą do zaburzeń snu, obniżenia koncentracji w szkole, czyli do prawdziwej zmiany jakości życia nie tylko dziecka, ale i całej rodziny. Dlatego bardzo pomocne może być otwarte mówienie o atopowym zapaleniu skóry u dziecka i dyskomforcie. Dzięki temu możliwe jest udowodnienie, że schorzenie pod żadnym pozorem nie jest bagatelizowane. Cenne porady i wskazówki zamieściliśmy w artykule “Egzema atopowa: rozmowa z dzieckiem”, do którego zapraszamy,

 

Jak znaleźć właściwe słowa, aby wesprzeć moje dziecko

powrót do góry