AD_ATOPIC-DERMATITIS_BLACK-MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021
Spis treści

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci

Czy Twoje dziecko ma czerwone plamy, strupki i odczuwa i silną potrzebę drapania? Prawdopodobnie jest to atopowe zapalenie skóry, czyli stan zapalny spowodowany osłabioną barierą skórną, przez co skóra ma mniejszą zdolność do obrony przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Żeby mieć pewność, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby przeprowadzi badania. Aby ułatwić codzienne życie z tymi objawami (zwłaszcza w nocy, kiedy swędzenie jest bardziej intensywne), nasi eksperci dzielą się z Tobą swoimi radami. 

Egzema atopowa u dzieci w liczbach

1 dziecko na 10

Jest dotknięte chorobą ¹

60%

przypadków schorzenie pojawia się przed ukończeniem 1 roku życia²

7 lat

średni wiek, w którym choroba zanika ¹

więcej niż 50%

ma dotkniętego chorobą rodzica ¹

¹ Strona internetowa www.inserm.fr 

² Kay J, Gawkrodger DJ, Mortimer MJ, Jaron AG. Częstotliwość występowania egzemy atopowej u dzieci w ogólnej populacji. J Am Acad Dermatol 1994;30:35-9.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry
u dzieci?

Egzema atopowa u niemowląt i dzieci jest dokuczliwa i zdarza się naprawdę często: jest to najbardziej powszechna choroba skóry u dzieci. Objawy: czerwone plamy, suchość skóry, swędzenie, które jest trudne do zniesienia. Przyczyna? Zaburzenia w funkcjonowaniu skóry (a dokładniej bariery skórnej), które prowadzą do suchości skóry (zwanej kserozą) i stanów zapalnych (stąd czerwone plamy). Przy słabszej ochronie skóra jest bardziej wrażliwa na otoczenie i reaktywna.

AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Z czasem nauczyłem się przewidywać zaostrzenie objawów choroby i pomagać dziecku, aby miało spokojniejszy sen.

Thomas, ojciec Theo, 18 miesięcy
AD_ATOPIC-DERMATITIS_BABY_LARGE_2021 492x492

Dlaczego moje niemowlę cierpi
na atopowe zapalenie skóry?  

Do dziś choroba ta nie doczekała się całkowitego wyjaśnienia. Przyczyny atopowego zapalenia skóry są genetyczne, dziedziczne i środowiskowe. Co wiemy: ponad połowa dzieci, które mają skórę atopową, ma rodzica, który również ma atopię. Zauważono jednak, że atopia coraz częściej rozwija się w krajach uprzemysłowionych, prawdopodobnie z powodu zmian w środowisku (nadmierne mycie skóry, zanieczyszczona atmosfera, itd.).

Obszary występowania egzemy atopowej
u niemowląt i dzieci

U dzieci i niemowląt zmiany chorobowe (lub plamy) są zlokalizowane głównie na twarzy (policzki, pod i za uszami), szyi i kończynach. Może być dotknięty również tułów. Na szczęście okolice pieluszkowe są zwykle oszczędzane. U dzieci zmiany obserwuje się zwłaszcza w zgięciach (szyja, łokcie, kolana) i na kończynach (dłonie, nadgarstki, kostki).

AD_IRRITATIONS_BABY-IRRITATED-RED-CHEEKS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-SON-BACK-ITCHING_LARGE_2021

Jak złagodzić swędzenie
w fazie nasilenia choroby

Aby pomóc dziecku, należy leczyć skórę, zarówno w fazie zaostrzenia objawów, jak i w fazie remisji. W okresie występowania ognisk zapalnych ważne jest codzienne stosowanie leków przepisanych przez dermatologa, w tym dermokortykoidów, a także wybór odpowiedniego preparatu oczyszczającego i emolientu do skóry atopowej u niemowląt. 

Pielęgnacja skóry atopowej
pomiędzy fazami zaostrzenia 

Nawet jeśli nie pojawiają się ogniska zapalne, wciąż należy codziennie stosować emolientowy produkt do pielęgnacji skóry, a w trakcie kąpieli lub pod prysznicem – odpowiedni produkt oczyszczający. Skóra zawsze potrzebuje wsparcia, a Twoja pomoc może opóźnić pojawienie się kolejnego nawrotu choroby. Aby nałożyć emolient, upewnij się, że skóra jest czysta, a następnie rozgrzej produkt w dłoniach i równomiernie nanoś na ciało, bardzo delikatnie go wmasowując.
Pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt i dzieci 

AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021

Dzieci:
rozmowa o atopowym zapaleniu skóry robi dobrze!

Okresy zaostrzenia często prowadzą do zaburzeń snu, obniżenia koncentracji w szkole, czyli do prawdziwej zmiany jakości życia nie tylko dziecka, ale i całej rodziny. Dlatego bardzo pomocne może być mówienie o tym schorzeniu i dyskomforcie, jaki powoduje, aby pokazać, że jest ono brane pod uwagę, bez minimalizowania go lub dramatyzowania. 

Jak znaleźć właściwe słowa, aby wesprzeć moje dziecko 

powrót do góry