AD_REACTIVE SKIN_FACE_WOMAN_2021
Spis treści

Jak przynieść twarzy ukojenie, gdy mamy reaktywną skórę z zaczerwienieniem?

Zimno lub gorąco, stres, a może miłość od pierwszego wejrzenia? Twoja twarz zdradza emocje, czerwieniąc się? A może skóra niekiedy mrowi i rumieni się, przynosząc uczucie prawdziwego dyskomfortu? To właśnie nazywamy skórą reaktywną. Zastanawiasz się, dlaczego skóra staje się czerwona i skąd bierze się ta wrażliwość? Jaki krem do skóry reaktywnej  lub łagodzący należy stosować , aby  zmniejszyć zaczerwienienia? W poniższym artykule znajdziesz wskazówki, których potrzebujesz, aby pozbyć się zaczerwienień.

Czym jest skóra reaktywna?

Najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o skórze reaktywnej to:

  • Skóra jest napięta, piecze, a niekiedy może także swędzieć. Ponadto występują na niej czerwone plamy (zwane „rumieniem”), które pojawiają się i znikają. Reaktywność może być wywołana stresem, ciepłem lub zimnem, stosowaniem niektórych produktów, a nawet -  wodą czy nadmiernym tarciem.
  • Skóra reaktywna, która staje się czerwona, to skóra o obniżonym poziomie tolerancji.  Dodatkowo nie radzi sobie z agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Nie spełnia także swojej roli ochronnej, jest przepuszczalna i ma tendencję do odwodnienia, co sprzyja przenikaniu czynników potencjalnie drażniących. Ponadto bardzo silnie reaguje na czynniki, które nie wywierają  szkodliwego wpływu na inne rodzaje skóry: jest to tzw. nadreaktywność skóry. Wśród czynników wywołujących zaczerwienienie skóry twarzy[1]  wyróżniamy czynniki zewnętrzne, które są związane z naszym środowiskiem (kosmetyki i przybory toaletowe, zanieczyszczenie, woda, zimno, ciepło, wszelkie zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne UV i/lub czynniki chemiczne) oraz przyczyny osobiste, takie jak niektóre uwarunkowania hormonalne lub emocjonalne (w szczególności stres i niepokój). Ponadto najbardziej dotknięta problemem jest skóra o jasnym odcieniu.

Zawsze, gdy jestem zestresowana, moja skóra staje się czerwona i nieestetyczna. Zaczęłam więc rozglądać się za odpowiednim produktem do pielęgnacji, aby pozbyć się zaczerwienień, a także lepiej radzić sobie ze stresem. Z czasem odkryłam, że dzięki codziennej pielęgnacji skóry i dobraniu odpowiedniego łagodzącego kremu przeciw zaczerwienieniom, udało mi się zmniejszyć podrażnienia, a zaczerwienienia skóry twarzy stały się zdecydowanie mniej widoczne.

Claire, 38 lat

Skóra reaktywna: liczby, które warto znać

60%

osób dotkniętych tym problemem stanowią kobiety

25 lat

wiek, od którego przypadłość staje się widoczna

37,6%

populacji europejskiej ma skórę reaktywną

Nadmierna wrażliwość naskórka to mechanizm patofizjologiczny właściwy dla trądziku pospolitego, trądziku różowatego i skóry reaktywnej, w którym dochodzi do aktywacji stanu zapalnego. Gabriella Fabbrocini,

Peaux sensibles, peaux réactives, L.Misery Annales de dermatologie et de vénéréologie (2019) 146, 585—591 

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Aby zmniejszyć zaczerwienienia skóry twarzy, należy pamiętać o tym, aby jej zbytnio nie obciążać. Można to osiągnąć, upraszczając codzienną pielęgnację skóry, np. nie stosując zbyt wielu produktów i wykonując delikatne zabiegi pielęgnacyjne.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Co należy robić

  • Oczyszczanie, nawilżanie i właściwa pielęgnacja - aby ograniczyć zaczerwienienia na twarzy, ważne jest stosowanie delikatnych, nieagresywnych i bezzapachowych produktów. Ten rodzaj skóry wrażliwej wymaga odpowiedniego traktowania, stosowanie łagodnych produktów pozwoli uniknąć ryzyka alergii i podrażnień. Twarz, na której pojawiają się zaczerwienienia, to skóra, która łatwo ulega odwodnieniu, a nadmierna suchość przyczynia się do utrzymywania zaczerwienień. 
  • Zdrowy styl życia - aby skutecznie zwalczać zaczerwienienie skóry twarzy i łagodzić objawy skóry reaktywnej, należy prowadzić zdrowy tryb życia i stosować zdrową, zrównoważoną dietę.

Czego należy unikać

Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy i pikantnych potraw, ponieważ sprzyjają one rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Wybieraj pokarmy o działaniu przeciwzapalnym, które są bogate w dobre kwasy tłuszczowe takie jak m.in.  ryby - zwłaszcza sardynki, oleje roślinne, sery, śmietana, pasztet strasburski, ciemna czekolada, awokado, migdały i jaja.

Skuteczna rutyna pielęgnacyjna to przede wszystkim odpowiednie produkty i właściwe działania! Aby móc z czasem zmniejszyć widoczne oznaki i zaczerwienienie twarzy, a także złagodzić napięcie i mrowienie skóry wrażliwej i reaktywnej, należy stosować rutynowe zabiegi obejmujące delikatne oczyszczanie, nawilżanie oraz właściwą pielęgnację. Jak wybierać produkty do pielęgnacji skóry pozwalające usunąć makijaż, nawilżyć skórę i ograniczyć zaczerwienienia? Nasi eksperci z przyjemnością udzielą porad dotyczących wyboru i stosowania odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry.

Jak oczyszczać i usuwać makijaż w przypadku reaktywnej skóry na twarzy?
 

Zacznij od wyboru bezzapachowego płynu do demakijażu, który został przetestowany dermatologicznie na delikatnej skórze. Niezależnie od tego, czy stosujesz makijaż, czy nie, oczyszczanie jest pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji. Demakijaż nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale też chroni i nawilża skórę reaktywną, zmniejszając zaczerwienienia!

Rano i wieczorem delikatnie oczyszczaj twarz i szyję za pomocą preparatu myjącego - mleczka, żelu, wody micelarnej... wybór należy do Ciebie. Jeśli wybierzesz mleczko, nakładaj je opuszkami palców, wykonując lekkie, okrężne ruchy masujące. Ta technika jest odpowiednia dla delikatnej skóry i pozwala ją ukoić, nie powodując ściągnięcia. Następnie ostrożnie usuń preparat za pomocą wacika.

Jeśli preferujesz wodę micelarną, nałóż ją na twarz, oczy i usta za pomocą płatka kosmetycznego wielokrotnego użytku, który zwykle jest bardziej miękki niż płatki lub chusteczki jednorazowe. 

Jak pielęgnować skórę reaktywną, aby złagodzić
zaczerwienienia?

Rano i wieczorem stosuj nawilżający i łagodzący krem do skóry reaktywnej.  Odpowiedni produkt ukoi i zredukuje miejscowe zaczerwienienia. Nałóż niewielką ilość kremu na opuszki palców i delikatnie wklep go w skórę twarzy. Nanoś go w miejscach, które są zaczerwienione lub  pieką - zwłaszcza na policzki i nos, a w razie potrzeby także na podbródek. Unikaj nakładania kremu okrężnymi ruchami, które często są zbyt energiczne i zwiększają zaczerwienienie.

powrót do góry