AD_MODELS_WOMAN-CREAM-FOREHEAD_2021
Spis treści

Nawilżająca pielęgnacja twarzy: dla kogo? w jakim celu?

Odczuwanie pragnienia może być nieprzyjemne, a kiedy w naszym organizmie brakuje wody, nie czujemy się dobrze. To samo dotyczy skóry! Potrzebująca wody, spragniona skóra stanie się matowa, utraci elastyczność, pojawią się na niej drobne zmarszczki itd. Jednym słowem, należy dać jej coś do picia, nawet jeśli mamy skórę mieszaną lub tłustą, ponieważ odwodnienie dotyka wszystkich jej rodzajów. Odwodnienie skóry może mieć kilka przyczyn: może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zmiany pór roku lub zanieczyszczenie środowiska, a także stresem, brakiem snu lub niezrównoważoną dietą. Czasami przyczyną niedoboru wody może być nieodpowiednia pielęgnacja skóry lub stosowanie zbyt agresywnych produktów. Niezależnie od charakteru tych czynników, dobra wiadomość jest taka, że z problemem można sobie łatwo poradzić, stosując odpowiednie preparaty nawilżające, które dostarczą skórze wody niezbędnej do przywrócenia jej jędrności. Aby dowiedzieć się, jak zapobiegać odwodnieniu skóry i poznać wszystkie nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry spragnionej, kliknij tutaj!

Czym jest skóra odwodniona?

To, co najważniejsze w skrócie:

 • To, co widzisz, jest tym, co odczuwasz: odwodniona skóra traci blask i komfort, może się nawet łuszczyć. Jest szorstka w dotyku. W końcu traci jędrność i elastyczność. Jeśli chodzi o towarzyszące odczucia, to jest nimi napięcie skóry i powstawanie podrażnień z błahego powodu.
 • Co się dzieje: Skóra składa się w 70% z wody, która nieustannie przenika ze skóry właściwej (głębokiej warstwy skóry) do naskórka (widocznego na powierzchni skóry). W normalnych warunkach, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, działają mechanizmy fizjologiczne: w skórze właściwej i naskórku woda jest stale wychwytywana i zatrzymywana, aby zapewnić dobre nawodnienie, a jej nadmiar odparowuje. Odparowywanie regulowane jest przez warstwę hydrolipidową (składającą się z substancji tłuszczowych i wody) na powierzchni, co pomaga chronić skórę. W przypadku skóry odwodnionej mamy do czynienia z problemem utrzymania wody w organizmie. Warstwa hydrolipidowa przestaje funkcjonować i skóra staje się odwodniona.

Zawsze mówiłam, że mam suchą skórę, bo myślałam, że to określenie odnosi się do każdej skóry. Tylko, że moja jest odwodniona... Ale tak wcale nie musi być. Dzięki zmianie produktów do pielęgnacji skóry, spośród których wybieram te oznaczone jako „nawilżające”, moja skóra naprawdę odzyskała komfort i miękkość.

Stacy, 48 lat.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

UWAGI EKSPERTA

Każdy z nas może w pewnym momencie mieć odwodnioną skórę. To nie jest stan chorobowy. Powrót do normalności można szybko osiągnąć dzięki odpowiedniemu nawodnieniu wewnętrznemu (picie wystarczającej ilości wody) i zewnętrznemu (stosowanie kremu nawilżającego).

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Co należy robić

 • Zastosuj odpowiednią pielęgnację nawilżającą, dostarczającą wodę, ale także umożliwiającą jej „zatrzymywanie”: taką rolę pełnią produkty do pielęgnacji skóry bogate w substancje nawilżające. Stosowane codziennie, nawilżają naskórek, zapobiegając nadmiernej utracie wody i wzmacniają barierę ochronną skóry.
 • Pij dużo wody (od 1,5 do 2 litrów dziennie) i wybieraj owoce i warzywa bogate w wodę, takie jak ogórki, sałata, pomidory, cukinia, brzoskwinie, ananasy, truskawki, arbuzy i pomarańcze.
  Pokarmy bogate w witaminę E również pomagają utrzymać właściwe nawilżenie skóry, zwłaszcza na jej powierzchni. Można ją znaleźć w olejach roślinnych, takich jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, szpinaku, orzechach, takich jak migdały, orzeszki ziemne i laskowe, oraz w awokado.

Czego należy unikać

 • Chroń się przed słońcem nawet wtedy, gdy go nie widać: każdego dnia pamiętaj, aby chronić twarz i szyję przed promieniami UV za pomocą kremu z wysokim filtrem SPF50+.

Wdrożenie skutecznego programu pielęgnacji skóry oznacza wybór właściwych produktów... oraz przyjęcie odpowiednich nawyków i gestów, które pomogą Twojej skórze każdego dnia! Aby ukoić i nawilżyć skórę, wybierz pielęgnację, która obejmuje delikatne oczyszczanie i konkretne zabiegi. Nasi eksperci udzielą Ci wszelkich niezbędnych porad.

Jak prawidłowo oczyszczać odwodnioną skórę?

 • Bez względu na to, czy stosujesz makijaż, czy nie, oczyszczanie jest pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji i pozwala ukoić skórę oraz utrzymać jej równowagę.
   
 • Aby poprawić komfort skóry, rano i wieczorem używaj mleczka oczyszczającego (zwłaszcza zimą), nanosząc je opuszkami palców. A jeśli chcesz zaoszczędzić czas, nie wahaj się użyć wody micelarnej 2 w 1 o działaniu oczyszczającym i nawilżającym.

Kiedy należy stosować kremy nawilżające?

 • Rano, aby chronić skórę, nanieś lekki krem nawilżający, który posłuży jednocześnie jako baza pod makijaż. Jest to najważniejszy krok, dzięki któremu skóra może skutecznie pełnić swoją funkcję ochronną. Aby skutecznie nawilżać, zaleca się również aplikację kremu wieczorem: stosowanie go dwa razy dziennie szybciej i na dłużej przywróci skórze elastyczność, miękkość i blask.

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o suchej skórze

powrót do góry