AD_MODELS_WOMAN-LOOK-LEFT_2021
Spis treści

Odżywczy krem do twarzy: dla kogo? w jakim celu?

Sucha skóra na twarzy to nic przyjemnego: uczucie ściągnięcia, zwiększona wrażliwość, pojawianie się zaczerwienień, a nawet plam. Twoja skóra woła o pomoc! Właściwa reakcja: odżywiaj ją, głęboko i codziennie, za pomocą odżywczego kremu do twarzy. Jeśli masz suchą skórę, to dlatego, że brakuje jej tłuszczu (lipidów) i niezbędnych kwasów tłuszczowych. W konsekwencji warstwa „ochronna” (tzw. warstwa hydrolipidowa) ulega uszkodzeniu, przez co staje się mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, a skóra jest osłabiona. Jakie są przyczyny wysuszenia skóry? Jaką pielęgnację powinno się stosować, aby ukoić i odżywić suchą skórę? Jaki krem należy wybrać, aby uzyskać efekt głęboko odżywczy w przypadku bardzo suchej skóry twarzy? Nasi eksperci dzielą się praktycznymi wskazówkami, które podpowiedzą Ci, jak przywrócić skórze miękkość i ukojenie.

ZROZUMIEĆ SUCHĄ SKÓRĘ

Skóra sucha czy odwodniona: czy potrafisz je odróżnić?

Skórze suchej brakuje lipidów, czyli substancji tłuszczowych niezbędnych do tego, by naskórek mógł pełnić rolę tarczy ochronnej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także przed odparowywaniem wody. Oznaki suchej skóry: uczucie ściągnięcia, plamy, zaczerwienienia, a nawet podrażnienia.

Odwodnionej skórze brakuje wody: to zjawisko może dotyczyć wszystkich typów skóry. Oznaki spragnionej skóry: matowa cera, szorstka skóra, drobne zmarszczki spowodowane odwodnieniem.

Dlatego ważne jest, aby dostarczać skórze to, czego potrzebuje: lipidy, które ją odżywiają i wzmacniają w przypadku skóry suchej, wodę w przypadku odwodnienia. A nie na odwrót...

Czy Twoja skóra jest odwodniona?

Przeczytaj nasze porady dotyczące nawilżającej pielęgnacji skóry

Czym jest sucha skóra?

To, co najważniejsze w skrócie:

  • Co widzimy, co czujemy: napięcie, obszary złuszczonej skóry, drobne zmarszczki w niektórych częściach twarzy.
  • Co się dzieje: Skóra sucha lub bardzo sucha to skóra, w której brakuje lipidów w naskórku (górnej warstwie skóry), a także w warstwie ochronnej skóry, zwanej warstwą hydrolipidową. Skóra nie jest odpowiednio chroniona; jej funkcja barierowa jest zaburzona. Jakie są tego konsekwencje? Z jednej strony, skóra nie zatrzymuje wody w wystarczającym stopniu i staje się odwodniona. Z drugiej strony, jest bardziej podatna na agresję z zewnątrz. Dlatego należy ją odżywiać, nawilżać i chronić.
    Suchość skóry może mieć podłoże genetyczne (sucha skóra dziedziczona jest od matki przez córkę), może być związana z wiekiem (w okresie menopauzy) albo nieodpowiednimi kosmetykami czy lekami.

​​​​​​​

​​​​​​​

Trochę czasu zajęło mi uświadomienie sobie, że mam suchą skórę, że taka jest jej natura i że muszę pomóc jej bronić się i odbudowywać za pomocą odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, tzn. produktów odżywczych, a nie tylko nawilżających. Dlatego w końcu dostosowałam swoją rutynę pielęgnacyjną i czuję, że moja skóra jest bardziej promienna i elastyczna.

Marine, 28 lat.

Sucha skóra: liczby, które warto znać

1/3

osób ma suchą skórę

59,1%

kobiet w UE ma suchą skórę

42,8%

mężczyzn w UE ma suchą skórę

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Skóra sucha jest bardziej wrażliwa na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne, a krem odżywczy, który zastosujesz, będzie jej pierwszą tarczą ochronną. Dlatego nie wahaj się stosować go rano i wieczorem.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Co należy robić

  • Stosuj odpowiednią pielęgnację odżywczą, tzn. opracowaną specjalnie dla skóry suchej lub bardzo suchej. Produkty do pielęgnacji skóry nakładaj delikatnie, rano i wieczorem, za pomocą opuszek palców. Wybierz odpowiedni preparat do demakijażu i nanoś go za pomocą bawełnianego płatka kosmetycznego do wielokrotnego użytku, który jest bardziej miękki niż płatki jednorazowe. 
  • Dostosuj swoją dietę, pijąc dużo wody i koncentrując się na witaminach, zwłaszcza witaminie A, pierwiastkach śladowych i kwasach tłuszczowych (omega 3, 6 i 9), które można znaleźć w tłustych rybach, ale także w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wątróbka lub masło, oraz w kolorowych owocach i warzywach (melon, morela, marchew, pomidor itp.).

Czego należy unikać

  • Słońce! Każdego dnia, nawet gdy nie świeci słońce, pamiętaj o ochronie twarzy i szyi przed promieniami UV za pomocą kremu z wysokim filtrem SPF50+.

Wdrożenie skutecznej pielęgnacji skóry to wybór odpowiednich produktów i przyjęcie właściwych nawyków! Aby zmniejszyć widoczne oznaki suchości skóry twarzy oraz złagodzić napięcie i dyskomfort, wybierz program, który obejmuje delikatne oczyszczanie i odpowiednią pielęgnację. Skorzystaj z porad naszych ekspertów.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę suchą?

  • Bez względu na to, czy stosujesz makijaż, czy nie, oczyszczanie jest pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji urody, dzięki któremu skóra jest promienna, a jej równowaga zachowana, rano i wieczorem. Aby zapewnić skórze większy komfort – szczególnie w przypadku bardzo suchej skóry – używaj mleczka oczyszczającego (zwłaszcza zimą), nakładając je opuszkami palców. A jeśli chcesz zaoszczędzić czas, nie wahaj się użyć wody micelarnej 2 w 1 o działaniu oczyszczającym i nawilżającym.
  • Jeśli wybierzesz mleczko, nakładaj je opuszkami palców, wykonując lekkie, okrężne ruchy masujące: ta technika jest odpowiednia dla delikatnej skóry i pozwala ją ukoić, nie powodując ściągnięcia. Następnie usuń je ostrożnie za pomocą wacika. Jeśli preferujesz wodę micelarną, nałóż ją na twarz, oczy i usta za pomocą płatka kosmetycznego wielokrotnego użytku, który jest często bardziej miękki niż płatki lub chusteczki jednorazowe.

Jak odżywiać skórę suchą lub bardzo suchą?

  • Rano nanieś bardziej bogaty, odżywczy krem, który posłuży jednocześnie jako baza pod makijaż. Jest to najważniejszy krok, dzięki któremu skóra może skutecznie pełnić swoją funkcję ochronną. Aby skutecznie uzupełnić ubytki w suchej skórze, zaleca się stosowanie kremu odżywczego również wieczorem: odżywianie skóry dwa razy dziennie szybciej i na dłużej przywróci jej elastyczność, miękkość i świetlistość. Preparat można stosować codziennie, jako kurację w okresie zimowym lub po wysuszeniu skóry spowodowanym użyciem nieodpowiednich kosmetyków, chorobą, zmęczeniem itp.

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o suchej skórze

powrót do góry