AD_MANNEQUINS_FEMME-BRUNE-REGARD-VERS-LE-BAS_2021
Spis treści

Jak złagodzić zaczerwienienie twarzy spowodowane trądzikiem różowatym?

Czy Twoja skóra jest zaczerwieniona na nosie, policzkach i podbródku? Czy pojawiają się na niej plamy, niewielkie obrzęki i wysypka? Być może cierpisz na trądzik różowaty (znany również jako kuperoza). Chociaż jest to choroba, z którą trudno żyć, ponieważ jest znacząco widoczna, należy pamiętać, że nie jesteśmy w niej osamotnieni i że istnieją rozwiązania, które łagodzą i zmniejszają jej objawy. Co wywołuje trądzik różowaty? Jakie kremy lub zabiegi przeciw zaczerwienieniom skutecznie je łagodzą i sprawiają, że oznaki trądziku różowatego znikają? Nasi eksperci dzielą się wszystkimi najważniejszymi informacjami, których potrzebujesz, aby zrozumieć swoją skórę. 

Co to jest trądzik różowaty twarzy?

To, co najważniejsze w skrócie:

  • To, co widzimy, co czujemy: przejściowe zaczerwienienie na kościach policzkowych, któremu towarzyszy miejscowe uczucie gorąca zwane „rumieńcem”, czerwone plamy na twarzy, które znikają po ich uciśnięciu (rumień), wypryski (zwane również krostkami), rozszerzenie drobnych powierzchownych naczyń krwionośnych, a czasem nawet opuchnięte niektóre obszary skóry (obrzęk). Te różne objawy prowadzą do widocznych oznak (skóra jest czerwona, z krostkami) i dyskomfortu: uczucia mrowienia, a nawet pieczenia. 
  • Co się dzieje: trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry objawiająca się zaburzeniem funkcjonowania drobnych naczyń krwionośnych. Charakteryzuje się „zaostrzeniami” (tj. okresowymi, bardziej intensywnymi epizodami). Jej objawy zlokalizowane są w środkowej części twarzy (nos, broda, policzki). Trądzik różowaty pojawia się, gdy skóra nie pełni już właściwie swojej roli ochronnej, staje się przepuszczalna i odwodniona: układ odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo i wywołuje stan zapalny. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje zaczerwienieniem powierzchni skóry. 
     
  • Skąd się bierze: trądzik różowaty może być spowodowany czynnikami genetycznymi (dziedziczonymi po rodzicach), takimi jak jasna skóra i jasne oczy, lub czynnikami środowiskowymi (zmiany temperatury, słońce). Może być również spowodowany nieprawidłową reakcją mikronaczyń krwionośnych na ciepło lub inne bodźce (pikantne potrawy, gorące napoje, alkohol, papierosy). Wreszcie, może być wywołany nadmierną obecnością roztoczy, naturalnie występujących na skórze twarzy (Demodex).

Trądzik różowaty na mojej twarzy pojawił się na krótko przed moimi 30. urodzinami: to naprawdę wcześnie. Zaczęło się od zaczerwienienia i uczucia gorąca na policzkach. Gdy tylko robi się ciepło lub zimno, jest gorzej... więc z czasem wyrobiłam w sobie „dobre” nawyki: Chronię moją skórę, stosując na twarz kremy przeciw trądzikowi i łagodzące produkty pielęgnacyjne

Sonia, 45 lat.

Trądzik różowaty: liczby, które warto znać

60%

osób dotkniętych tym problemem stanowią kobiety

30 lat

to wiek, po którym najczęściej pojawia się trądzik różowaty

45 milionów

osób dotkniętych chorobą na całym świecie

Trądzik różowaty: skóra wrażliwa na co dzień. Célia Bourdier Pharmaceutical sciences. 2017. dumas-01676601​ “la couperose et la rosacée”. [internet] dermato-info.fr Dr Fabienne Trouche

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Aby ograniczyć oznaki trądziku różowatego (uczucie gorąca, rozszerzenie naczynek krwionośnych, zaczerwienienie), wybieraj kosmetyki bezzapachowe, nie zawierające alkoholu (występującego w składzie jako ALCOHOL DENAT) i produkty, które nie są komedogenne.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Aby złagodzić zaczerwienienia spowodowane trądzikiem różowatym i zmniejszyć jego widoczne oznaki, należy stosować rutynowe zabiegi pielęgnacyjne łączące oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie jednego lub kilku produktów specjalnie dostosowanych do potrzeb skóry ze skłonnością do trądziku różowatego.
W jaki sposób złagodzić zaczerwienienia na twarzy? Jakie skuteczne produkty i kremy do pielęgnacji skóry należy wybrać? O wszystkim Ci powiemy. 

Co należy robić

  • Aby ograniczyć zaczerwienienie twarzy spowodowane trądzikiem różowatym, należy w pierwszej kolejności stosować produkty do pielęgnacji skóry, które przyniosą ukojenie, nie pogarszając jej stanu. Zadbaj o właściwe nawilżenie skóry. Dotyczy to oczywiście stosowanych produktów do pielęgnacji skóry, ale także pamiętaniu o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. 
  • Zdrowy styl życia również przyczynia się do zdrowej skóry. Zadbaj o regularne ćwiczenia (nie wystawiając się na działanie promieni słonecznych lub skrajnie niskich temperatur), dobrze się wysypiaj i regularnie odpoczywaj oraz stosuj zdrową, zbilansowaną dietę zawierającą witaminy, które zbawiennie działają na skórę.

Czego należy unikać 

  • Staraj się unikać czynników, które mogą działać drażniąco na Twoją skórę. 
  • Ogranicz spożycie alkoholu, kawy i pikantnych potraw, ponieważ sprzyjają one rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Wybieraj pokarmy o działaniu przeciwzapalnym i bogate w dobre kwasy tłuszczowe, takie jak owoce, warzywa, tłuste ryby (łosoś, sardynki itp.).

Jak prawidłowo oczyszczać i usuwać makijaż ze skóry skłonnej do trądziku różowatego?

  • Zacznij od wyboru preparatu do oczyszczania i demakijażu dostosowanego do potrzeb Twojej szczególnie wrażliwej, skłonnej do trądziku różowatego skóry. Niezależnie od tego, czy nosisz makijaż, czy nie, oczyszczanie (lub demakijaż) jest pierwszym krokiem w rutynowej pielęgnacji skóry, która chroni i nawilża ją oraz zmniejsza zaczerwienienie, plamy i wypryski, a także redukuje uczucie gorąca, mrowienia i ściągnięcia.
  • Rano i wieczorem delikatnie oczyszczaj twarz i szyję za pomocą preparatu myjącego - mleczka, żelu, wody micelarnej... wybór należy do Ciebie. Jeśli wybierzesz mleczko, nakładaj je opuszkami palców, wykonując lekkie, okrężne ruchy masujące. Ta technika jest odpowiednia dla delikatnej skóry i pozwala ją ukoić, nie powodując ściągnięcia. Następnie ostrożnie usuń preparat za pomocą wacika.
  • Jeśli jesteś zwolenniczką lub zwolennikiem wody micelarnej, nałóż ją na twarz, oczy i usta za pomocą płatka kosmetycznego wielokrotnego użytku, który często jest bardziej miękki niż płatki lub chusteczki jednorazowe.
     

Jak pielęgnować skórę, aby złagodzić zaczerwienienia spowodowane trądzikiem różowatym? 

  • Rano i wieczorem: Stosuj krem na trądzik różowaty, aby ukoić skórę, złagodzić miejscowe zaczerwienienia i ograniczyć rozszerzanie się drobnych naczynek. Nałóż niewielką ilość kremu na opuszki palców i delikatnie wklep go w skórę twarzy. Nanoś go w miejscach, które są zaczerwienione i gorące, zwłaszcza na policzki i nos, a w razie potrzeby także na podbródek. Unikaj nakładania kremu kolistymi ruchami, które często są zbyt energiczne i zwiększają zaczerwienienie skóry.

SKÓRA SKŁONNA DO TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO

BIOLOGY A.R

Pielęgnacja dermatologiczna przeciw zaczerwienieniom

Ten dermatologiczny i posiadający certyfikat produktu organicznego preparat do pielęgnacji, zmniejsza zaczerwienienia i obniża intensywność uczucia gorąca, nawilżając i kojąc skórę skłonną do trądziku różowatego.

BIOLOGY A.R

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o skórze skłonnej do zaczerwienienia

 

powrót do góry