AD_FRAGILE SKIN_FACE_WOMAN_LOOKING IN MIRROR_2021
Spis treści

Jak złagodzić zaczerwienienie twarzy po zabiegu laserowym?

Jesteś po zabiegu laserowym, który miał na celu usunięcie drobnych plamek, blizn lub widocznych naczynek na twarzy? Czy od tego czasu Twoja skóra jest czerwona? Czy w miejscach, w których zastosowano laser, występują plamy i uczucie gorąca? Jest to dość normalne, ponieważ leczenie laserowe wywołuje przejściowy stan zapalny bezpośrednio po zabiegu. Tak więc to przejdzie! Możemy jednak pomóc Ci w zaopiekowaniu się skórą, stosując bardzo prosty rytuał pielęgnacyjny, który ją ukoi i zregeneruje po zabiegu. 

Jakie preparaty lub kremy przeciw zaczerwienieniom należy stosować na twarz po zabiegu laserowym? Jak ukoić skórę i sprawić, by zaczerwienienia zniknęły? Wszystko Ci podpowiemy!

Jakie są konsekwencje leczenia laserowego na twarzy?

To, co najważniejsze w skrócie:

  • Co widzimy, co czujemy: Bezpośrednio po zabiegu, w zależności od rodzaju zastosowanego lasera, na skórze mogą wystąpić dyskretne objawy (zaczerwienienie lub opuchlizna obszarów poddanych zabiegowi przez 3 do 15 dni) lub nieco bardziej widoczne efekty uboczne, które są podobne do „siniaków” i rozwijają się w następujący sposób: początkowo ciemnoniebieskie lub czarne, stają się fioletowe, czerwone, różowe, a następnie żółte, po czym trwale bledną. Może również wystąpić obrzęk (opuchlizna), uczucie gorąca (rumień), mrowienia, pieczenia i zaczerwienienie twarzy. Tymczasowe zaczerwienienie po zastosowaniu lasera jest spowodowane „podgrzaniem” skóry. 
  • Co się dzieje: Zaczerwienienie jest spowodowane zwiększonym przepływem krwi w naczynkach. Przepływ krwi zostanie zniszczony przez gorąco lasera, co spowoduje zniknięcie zaczerwienienia.

Aby pozbyć się trwałych zaczerwienień na twarzy, poddałam się zabiegowi laserowemu. Zaraz potem na mojej skórze pojawiły się małe, bardzo czarne plamki, przypominające siniaki. Lekarz mnie uprzedził, więc się nie martwiłam, ale zastosowałam krem przeznaczony specjalnie do tego typu zabiegów. I teraz, kilka tygodni po kuracji, po zmianach nie ma śladu.

Mathilde, 38 lat
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Po zabiegu laserowym na skórze pojawia się stan zapalny (zaczerwienienie, rumień itp.), dlatego ważne jest, aby nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych przez następne 2-3 tygodnie. Ochronę przeciwsłoneczną należy stosować codziennie.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Aby złagodzić zaczerwienienie skóry po zabiegu laserowym i wspomóc proces gojenia, zaleca się stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Po pierwsze, ważne jest przygotowanie skóry przed zabiegiem laserowym, aby ograniczyć zaczerwienienie. Po zabiegu laserowym należy podjąć działania prowadzące do zniknięcia zaczerwienienia i drobnych strupków. Jakie są właściwe nawyki i kroki, które należy podjąć podczas tych dwóch etapów? Wszystko Ci podpowiemy!

Co należy robić

Przed zabiegiem: przygotuj skórę, oczyszczając ją rano i wieczorem odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym, który jej nie podrażni, oraz upewnij się, że jest odpowiednio nawilżona i ukojona. Dotyczy to oczywiście stosowanych przez Ciebie produktów pielęgnacyjnych, ale także zdrowego trybu życia, który minimalizuje występowanie czynników podrażniających Twoją skórę.

Czego należy unikać

  • Po zabiegu unikaj przebywania na słońcu i w skrajnie niskich temperaturach oraz stosuj zdrową, zrównoważoną dietę z dużą ilością witamin, które mają wysoce korzystny wpływ na skórę.
  • Pamiętaj również o ograniczeniu spożycia alkoholu, kawy i pikantnych potraw, ponieważ sprzyjają one rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Wybieraj pokarmyzmniejszające ryzyko stanów zapalnych, bogate w dobre kwasy tłuszczowe.

Po zabiegu sprawą priorytetową jest przyjęcie odpowiedniej pielęgnacji, aby złagodzić skutki kuracji (zaczerwienienie, rumień i dyskomfort), a następnie właściwe dbanie o skórę, umożliwiające jej regenerację i prawidłowe gojenie. Oto 3 proste kroki, które możesz podjąć.

Jak ukoić skórę twarzy po zabiegu laserowym?

Natychmiast po zabiegu nanieś spray chłodzący i krem łagodzący, aby zniwelować uczucie szczypania, gorąca i zredukować zaczerwienienia. W kolejnych dniach pamiętaj, aby nie zdrapywać małych strupków, które się utworzyły, aby uniknąć infekcji i powstania blizn. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli, aby nie namaczać zbytnio skóry, a następnie osusz twarz miękkim ręcznikiem, nie pocierając jej. Możesz nałożyć makijaż, ale nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej (minimum SPF30), jeśli wychodzisz z domu. 

Jak oczyszczać, nawilżać i chronić skórę po zabiegu laserowym? 

Rano i wieczorem oczyszczaj skórę produktem dostosowanym do potrzeb skóry wrażliwej i delikatnej: jest to niezbędny krok w łagodzeniu zaczerwienień. Mleczko, żel, woda... wybierz swoją ulubioną konsystencję. Upewnij się, że używasz płatków kosmetycznych wielokrotnego użytku, które są bardziej delikatne i mniej agresywne niż płatki jednorazowe.

Następnie wybierz i stosuj krem nawilżający przeciw zaczerwienieniom lub krem nawilżający o działaniu leczniczym. Nałóż niewielką ilość kremu na opuszki palców i wklep go w skórę twarzy, a następnie delikatnie rozprowadź. Unikaj nakładania kremu okrężnymi ruchami, które często są zbyt energiczne i zwiększają zaczerwienienie. 

powrót do góry