AD_FRAGILE SKIN_FACE_WOMAN_LOOKING IN MIRROR_2021
Spis treści

Jak złagodzić zaczerwienienie twarzy po zabiegu laserowym?

Jesteś po zabiegu laserowym, którego celem było usunięcie drobnych plamek, blizn lub widocznych naczynek na twarzy? Czy od tego czasu Twoja skóra jest czerwona? Czy w miejscach, w których zastosowano laser, występują plamy, a skóra piecze? Jest to dość normalne, ponieważ zabieg laserowy na twarz wywołuje przejściowy stan zapalny bezpośrednio po zabiegu. Dlatego też niepokojące objawy z pewnością ustąpią! Możemy jednak pomóc Ci w zaopiekowaniu się Twoją skórą, stosując bardzo prosty i przyjemny rytuał pielęgnacyjny, który ją ukoi i zregeneruje!

Jakie preparaty lub kremy przeciw zaczerwienieniom należy stosować na twarz po zabiegu laserowym? Jak ukoić skórę i sprawić, by zaczerwienienia zniknęły? Wszystko Ci podpowiemy! Zapraszamy do lektury.

Jakie są konsekwencje leczenia laserowego na twarzy?

Podpowiadamy:

Co widzimy, co czujemy? Bezpośrednio po zabiegu, w zależności od rodzaju zastosowanego lasera, na skórze mogą wystąpić niewielkie zmiany (zaczerwienienie lub opuchlizna obszarów poddanych zabiegowi przez 3 do 15 dni) lub nieco bardziej widoczne efekty uboczne, które są podobne do „siniaków” i rozwijają się w następujący sposób: początkowo ciemnoniebieskie lub czarne, stają się fioletowe, czerwone, różowe, a następnie żółte, po czym zupełnie bledną. Może również wystąpić obrzęk (opuchlizna), uczucie zaognionej i piekącej skóry(rumień), mrowienie, pieczenie i zaczerwienienie twarzy. Tymczasowe zaczerwienienie po zastosowaniu lasera jest spowodowane „podgrzaniem” skóry.

Aby pozbyć się trwałych zaczerwienień na twarzy, poddałam się zabiegowi laserowemu. Zaraz potem na mojej skórze pojawiły się małe, czarne plamki, przypominające siniaki. Lekarz uprzedził mnie przed takim stanem rzeczy, więc nie martwiłam się. Zastosowałam krem przeznaczony specjalnie do tego typu zabiegów. I teraz, kilka tygodni po kuracji, po zmianach nie ma śladu.

Mathilde, 38 lat
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Po zabiegu laserowym na twarzy pojawia się stan zapalny (zaczerwienienie, rumień itp.), dlatego ważne jest, aby nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych przez następne 2-3 tygodnie. Ponadto codziennie należy stosować ochronę przeciwsłoneczną.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

Aby złagodzić zaczerwienienie twarzy po zabiegu laserowym i wspomóc proces gojenia, zaleca się stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Po pierwsze, ważne jest przygotowanie skóry przed zabiegiem laserowym, aby ograniczyć zaczerwienienie. Po zabiegu laserowym należy podjąć działania prowadzące do zniknięcia zaczerwienienia i drobnych strupków. Jakie są właściwe nawyki i kroki, które należy podjąć podczas tych dwóch etapów? Wszystko Ci podpowiemy!

Co należy robić przed zabiegiem laserowym na twarz?

Przed zabiegiem: przygotuj skórę, oczyszczając ją rano i wieczorem odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym, który jej nie podrażni, oraz upewnij się, że jest odpowiednio nawilżona i ukojona. Rutyna przed zabiegiem, dotyczy  oczywiście nie tylko stosowanych przez Ciebie produktów pielęgnacyjnych, ale także zdrowego trybu życia, który minimalizuje występowanie czynników podrażniających skórę.

Czego należy unikać?

■     Po zabiegu laserowym unikaj przebywania na słońcu i skrajnie niskich temperaturach oraz stosuj zdrową, zrównoważoną dietę z dużą ilością witamin, które wykazują wysoce korzystny wpływ na skórę.

■     Pamiętaj również o ograniczeniu spożycia alkoholu, kawy i pikantnych potraw, ponieważ sprzyjają one rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Wybieraj pokarmy zmniejszające ryzyko stanów zapalnych, bogate w dobre kwasy tłuszczowe.

Po zabiegu laserowym na twarz  priorytetem jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji, aby złagodzić skutki kuracji (zaczerwienienie, rumień i dyskomfort), a następnie właściwe dbanie o skórę, umożliwiające regenerację i prawidłowe gojenie.

Jak ukoić skórę twarzy po zabiegu laserowym?

Natychmiast po zabiegu zaaplikuj spray chłodzący i krem łagodzący, aby zniwelować uczucie szczypania, pieczenia i zredukować zaczerwienienia twarzy. W kolejnych dniach pamiętaj, aby nie zdrapywać małych i świeżo powstałych strupków  - tym sposobem możliwe jest uniknięcie infekcji i powstania blizn. Lepszym rozwiązaniem od długiej kąpieli będzie szybki prysznic - tym sposobem możliwe będzie uniknięcie zbytniego namaczania skóry. Następnie osusz twarz miękkim ręcznikiem, nie pocierając jej. Możesz nałożyć makijaż, ale nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej (minimum SPF30), jeśli wychodzisz z domu.

Jak oczyszczać, nawilżać i chronić skórę po zabiegu laserowym?

Rano i wieczorem oczyszczaj skórę produktem dostosowanym do potrzeb skóry wrażliwej i delikatnej: jest to niezbędny krok w łagodzeniu zaczerwienień. Mleczko, żel, woda... możliwości jest sporo, wybierz najwłaściwszą konsystencję dla siebie. Upewnij się, że używasz płatków kosmetycznych wielokrotnego użytku, które są delikatniejsze i mniej agresywne niż płatki jednorazowe.

Następnie wybierz i stosuj krem nawilżający przeciw zaczerwienieniom twarzy lub krem nawilżający o działaniu leczniczym. Nałóż niewielką ilość kremu na opuszki palców i wklep go w skórę, a następnie delikatnie rozprowadź. Unikaj nakładania kremu okrężnymi ruchami, które często są zbyt energiczne i zwiększają zaczerwienienie.

powrót do góry