AD_LIFE-MOMENTS_MOTHER-DAUGHTER-SITTING_LARGE_2021
Spis treści

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry lub egzema atopowa są wywoływane przez czynniki genetyczne, które są dziedziczne („dziedziczy się” je po rodzicach). Choroba ta rozwija się, ponieważ bariera ochronna skóry, która normalnie ją chroni, jest osłabiona.

Oprócz dziedziczności, wiele innych czynników może wywołać zaostrzenie choroby: stres, różne czynniki środowiskowe (roztocza, pyłki, zwierzęta, wełna, proszki do prania itp.), ząbkowanie lub pot w fałdach skóry (okolice kolan, pachy, łokcie, płatki uszu). 

Dziedziczne przyczyny
atopowego zapalenia skóry

50% dzieci, których jeden z rodziców jest „atopikiem”, cierpi na atopowe zapalenie skóry. W przypadku obojga rodziców odsetek ten wzrasta do 80%: atopowe zapalenie skóry jest zatem schorzeniem przewlekłym i dziedzicznym. Rozwija się, ponieważ bariera ochronna skóry jest niewydolna (brakuje jej warstwy hydrolipidowej, czyli zarówno wody, jak i tłuszczu), co sprawia, że staje się bardziej wrażliwa na agresywne czynniki zewnętrzne i przepuszcza alergeny.

AD_FAMILY-HUGGING_LARGE_2021

Moja 4-letnia córka ma egzemę atopową od 3 miesiąca życia. Mój mąż cierpiał na to w dzieciństwie. Podczas nasilenia objawów źle sypia, a my razem z nią!

Laetitia, matka Zoé
AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021

Egzema atopowa
wywołana stresem

Przyczyną zaostrzenia wyprysku atopowego może być stres. Badania wykazały, że 32% przypadków zaostrzenia stanów zapalnych jest wywoływanych przez stres. Im większa jest świadomość tego czynnika, tym łatwiej jest starać się zrelaksować, ćwiczyć głębokie oddychanie lub dbać o siebie, aby złagodzić skutki. 

Egzema atopowa
pod wpływem alergenów

Atopowe zapalenie skóry jest reakcją nadwrażliwości na alergeny środowiskowe. Osłabienie bariery skórnej powoduje nadmierną utratę wody i ułatwia przenikanie alergenów (sierści zwierząt, pyłków roślin, zanieczyszczenia, kosmetyków lub produktów gospodarstwa domowego), co aktywuje układ odpornościowy i wywołuje stan zapalny. Możliwe jest zidentyfikowanie tych alergenów (poprzez wykonanie testów u dermatologa lub alergologa), a następnie unikanie kontaktu z nimi w jak największym stopniu, aby opóźnić pojawienie się ognisk choroby.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 492x450
AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021

Egzema atopowa wywołana
gorącem i potem

Ciepło i pocenie się to dwa czynniki, które mogą zwiększać suchość skóry i umożliwiać alergenom przenikanie przez barierę skórną, a tym samym wywoływać stany zapalne. Efekt ten można zmniejszyć poprzez osuszenie skóry (przez wklepywanie, a nie wcieranie). Noszenie luźnej, lekkiej odzieży może również zmniejszyć narażenie skóry na działanie ciepła i potu.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Pozostałe porady dotyczące pielęgnacji skóry atopowej 
 

Objawy atopowego zapalenia skóry

Niezależnie od obszaru dotkniętego egzemą, objawy są zawsze takie same: Co widać: rozlane czerwone plamy (niezbyt dobrze odgraniczone), małe pęcherzyki (coś w rodzaju małych pęcherzyków z wodą na powierzchni skóry), które przekształcają się w strupki, ale także wzmożona ogólna suchość skóry (która przypomina „skórę krokodyla”)

Co odczuwamy: silne swędzenie i dyskomfort 

Fazy
Choroby

Atopowe zapalenie skóry rozwija się w dwóch etapach: faza uczulenia (ochronne działanie bariery skórnej jest osłabione i alergeny środowiskowe mogą przez nią przenikać) oraz faza ekspresji, w której stan zapalny wywołuje początek objawów. W fazie nasilenia się choroby stan zapalny jest widoczny, a w skórze obecne są zapalne markery. Jednak nawet w okresie remisji markery te są obecne w naskórku: gdy ich stężenie przekroczy pewien próg, aktywują odpowiedź immunologiczną odpowiedzialną za zaostrzenie objawów choroby.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 920x920
powrót do góry