AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-HAND-SHOULDER_LARGE_2021
Spis treści

Pielęgnacja skóry atopowej

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej - zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci może pomóc w zapobieganiu, łagodzeniu, a nawet opóźnieniu nasilenia objawów. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia podejmować właściwe działania, nie zapominając o tym, że niekiedy są one długoterminowe. Wszystko po to, aby złagodzić uczucie swędzenia, zmniejszyć stan zapalny i wspomagać ochronę skóry. W poniższym artykule przyjrzymy się nieco bliżej rodzajom  leczenia atopowego zapalenia skóry  i udzielimy pomocnych rad radzenia sobie z tą powszechną chorobą skóry!

Pielęgnacja skóry atopowej
w fazie zaostrzenia

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się okresami zaostrzenia, które przeplatają się z fazami remisji lub wyciszenia. Każdej fazie odpowiada inne leczenie. I tak leczenie atopowego zapalenia skóry w okresie nasilenia objawów opiera się przede wszystkim na  leczeniu farmakologicznym, np. za pomocą dermokortykoidów, które należy stosować raz dziennie wyłącznie na zmiany chorobowe (czerwone plamy). Zabieg ten powinien być połączony z codziennym stosowaniem emolientowych produktów dedykowanych do pielęgnacji skóry całego ciała w celu nawodnienia, wzmocnienia bariery ochronnej i złagodzenia dyskomfortu odczuwanego podczas nasilenia choroby.

AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-SON-BACK-ITCHING_LARGE_2021
AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-LEGS_LARGE_2021

Pielęgnacja skóry atopowej
w fazie remisji

W okresie pomiędzy kolejnymi zaostrzeniami choroby, czyli w fazie remisji, bardzo ważne jest kontynuowanie stosowania emolientu co najmniej raz dziennie. Dzięki temu skóra będzie lepiej zabezpieczona przez silniejszą, a co za tym idzie - ochronną barierę skórną. Pomaga to zmniejszyć częstotliwość występowania zaostrzeń objawów choroby, a jednocześnie uniknąć konieczności stosowania zbyt wielu zabiegów medycznych.

Z czasem wypracowałam sobie codzienny sposób pielęgnacji skóry atopowej, polegający na używaniu odpowiedniego mydła i nakładaniu emolientu raz dziennie, bez względu na okoliczności! Zauważyłam, że jest ona mocniejsza i bardziej wytrzymała. Zaostrzenia choroby występują rzadziej.

Lola, 35 lat

Leczenie atopowego zapalenia skóry - poznaj główne metody

Jeśli stwierdzono u Ciebie atopowe zapalenie skóry, prawdopodobnie na recepcie pojawią się dermokortykoidy „miejscowe”, tzn. leki dedykowane do stosowania miejscowo na skórę. Te pomagają złagodzić zaczerwienienie i swędzenie. Ponadto stosowanie produktów zmiękczających skórę oraz wybór odpowiednich preparatów myjących jest niezbędny, aby opóźnić nawrót ognisk zapalnych choroby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia atopowego zapalenia skóry zapoznaj się z naszym artykułem "Atopowe zapalenie skóry: jakie są metody leczenia?".

AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021
AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

 Nasze wskazówki zapobiegające swędzeniu

Nawet jeśli trudno jest Ci opanować potrzebę drapania, lepiej tego unikać. Drapanie, choć przynosi natychmiastową ulgę, może nasilić swędzenie w późniejszym czasie. Co więc możesz zrobić, aby przynieść sobie ulgę i oprzeć się chęci drapania? Odkryj wszystkie nasze wskazówki pomagające złagodzić swędzenie.

Atopowe zapalenie skóry a aktywność fizyczna

Skóra atopowa niekiedy skutecznie zniechęca do uprawiania sportu, ponieważ słońce, zimno lub pot mogą pogarszać stan skóry. Jednak stosując odpowiednie środki zapobiegawcze, można cieszyć się wszystkimi jego zaletami i poczuć się o wiele lepiej! Wszystkie nasze wskazówki znajdziesz w artykule “Egzema atopowa a sport”.

AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-KIDS_LARGE_2021

Atopowe zapalenie skóry i słońce

Podczas gdy promieniowanie UV (w małych dawkach!) ma działanie przeciwzapalne, które zmniejsza objawy egzemy, pocenie się lub słona woda mogą wywoływać reakcje uczuleniowe i powodować swędzenie. 

Pielęgnacja skóry atopowej - poznaj praktyczne porady na noc

Egzema atopowa często utrudnia zasypianie i spokojne przespanie całej nocy.  Ma to jednoznaczny związek z silnym świądem  i co za tym idzie - koniecznością drapania. Poznaj nasze cenne wskazówki na noc i zminimalizuj konieczność drapania.  

AD_ATOPIC-DERMATITIS_KIDS_LARGE_2021
powrót do góry