AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-LEGS_LARGE_2021

Łagodzenie atopowego zapalenia skóry na ciele

Atopowe zapalenie skóry na ciele (Twoim lub Twojego dziecka) może rozwinąć się wszędzie, ale szczególnie często pojawia się w zgięciach skóry (pachy, łokcie, kolana). Aby złagodzić i zregenerować skórę oraz zapobiec pojawieniu się ognisk choroby w przyszłości, należy skórę leczyć – za pomocą środków przepisanych przez lekarza w fazie zaostrzenia choroby, często dermokortykoidów – oraz stosować codzienną pielęgnację, łączącą higienę i odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry z emolientami. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, aby ułatwić sobie zadanie.

  • Czerwone plamy o nieregularnym kształcie (sączące się u dzieci, bardziej suche u dorosłych) i intensywna suchość (lub kseroza) skóry.
     
  • Silne swędzenie, do tego stopnia, że wpływa na jakość życia i sen.
     
  • Obszary dotknięte chorobą u noworodków i niemowląt: twarz (policzki, okolice przed i za uszami), szyja i kończyny. Może być dotknięty również tułów.
     
  • Miejsca dotknięte chorobą u dzieci: w zgięciach (szyja, łokcie, kolana) i na kończynach (dłonie, nadgarstki, kostki).
     
  • Miejsca dotknięte chorobą u dorosłych: fałdy zgięciowe, nadgarstki, kostki i powieki. Problem może dotyczyć również górnej części tułowia i barków.

Kto najczęściej cierpi na egzemę atopową?

Atopowe zapalenie skóry dotyczy głównie niemowląt i dzieci, ale czasami utrzymuje się także w wieku dorosłym. Obecnie choroba dotyka 1 na 10 dzieci* , a w 45% tych przypadków objawy zaczynają się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia**. Większość przypadków zapalenia skóry

  • Sekretem łagodzenia skóry atopowej jest regularność. Przyjmowanie przepisanych na egzemę leków oraz stosowanie emolientowych produktów pielęgnacyjnych gwarantuje widoczną poprawę stanu atopowego zapalenia skóry.
     
  • Jeśli jesteś w fazie zaostrzenia objawów, udaj się do lekarza, aby zalecił Ci odpowiednie leczenie. Przyniesie to ukojenie skórze i zmniejszy swędzenie. 
     
  • Ponadto należy koić skórę, stosując codziennie odpowiedni preparat do higieny (podczas kąpieli czy pod prysznicem) i krem emolientowy. 
     
  • W fazie remisji: kontynuuj stosowanie odpowiedniego emolientowego środka myjącego i codziennie nakładaj na ciało krem emolientowy, aby wzmocnić barierę skórną. Zmniejsza to uczucie swędzenia suchej skóry, a tym samym ogranicza potrzebę stosowania leków i częstotliwość występowania ognisk chorobowych. 
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Łącząc stosowanie odpowiedniego emolientowego preparatu oczyszczającego podczas kąpieli pod prysznicem z codzienną aplikacją kremu emolientowego, można złagodzić i zmniejszyć częstotliwość pojawiania się ognisk zapalnych. Podjęcie tego wysiłku przynosi wyraźne rezultaty.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

  • Łagodzenie i regeneracja skóry atopowej rozpoczyna się już pod prysznicem: wybierz ultra delikatny środek myjący bez mydła, który nie narusza pH skóry. Myj się pod prysznicem z użyciem letniej wody (ok. 35°C).
     
  • Ogranicz prysznic do 5 minut.
     
  • Osuszaj skórę, delikatnie ją poklepując, bez pocierania.
     
  • Raz lub dwa razy dziennie nakładaj na suche partie ciała produkt pielęgnacyjny z emolientem: konsystencja kremu lub balsamu jest gładka i przyjemna, konsystencja mleczka – świeższa i lżejsza (często preferowana przez mężczyzn i dzieci).
     
  • Aby zastosować produkt, rozgrzej go w dłoniach, a następnie rozprowadź na całym ciele delikatnymi, szerokimi pociągnięciami, aż wchłonie się w skórę. Bardziej płynna formuła sprayu powinna być stosowana bezpośrednio na ciało.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Poznaj wszystkie nasze wskazówki dotyczące tego, jak lepiej żyć ze skórą atopową
 

powrót do góry