AD_IRRITATIONS_CHILD-IRRITATED-CHEEK-CREAM_LARGE_2021

Jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry twarzy

Atopowe zapalenie skóry, znane również jako „egzema atopowa”, jest przewlekłą dermatozą zapalną (chorobą skóry), w której na przemian występują okresy zaostrzenia i fazy remisji. Ma ona podłoże genetyczne i dotyczy głównie dzieci, ale niekiedy utrzymuje się także w wieku dorosłym. Atopowe zapalenie skóry na twarzy często rozwija się w zgięciach - za uchem lub na powiekach. Zastanawiasz się, czego należy unikać, aby lepiej radzić sobie z atopią na twarzy? Skuteczna recepta obejmuje leczenie i łagodzenie podrażnionej skóry.

  • Atopowe zapalenie skóry często rozwija się na powiekach, gdzie skóra jest cienka, łatwo wysycha i ma „zagłębienia”, które sprzyjają odkładaniu się alergenów i powstawaniu podrażnień.
     
  • Czerwone, nieregularne plamy, które pokryte  są małymi, swędzącymi i sączącymi się pęcherzykami. 
     
  • Obecnie choroba dotyka 20% dzieci, u których objawy zaczynają się w pierwszych trzech miesiącach życia, a także 2 do 3% dorosłych.

Dlaczego należy bezwzględnie unikać stosowania bawełnianych płatków kosmetycznych do oczyszczania twarzy?

Nawet jeśli wydają się miękkie, zaleca się  unikać pocierania bawełny o delikatną skórę. Zamiast tego,  aby zmyć makijaż i oczyścić twarz (lub twarz dziecka), warto wykonać okrężny masaż palcami z użyciem produktu odpowiedniego dla skóry atopowej, a następnie opłukać twarz letnią wodą i delikatnie osuszyć ją ręcznikiem.

  • Aby móc dobrać odpowiednie leczenie, konieczna jest wizyta u lekarza. Następnie należy regularnie stosować przepisaną przez specjalistę pielęgnację. 

 

  • Raz lub dwa razy dziennie aplikuj emolient na suche partie twarzy, aby wzmocnić barierę ochronną skóry, zmniejszyć uczucie swędzenia związane z suchością i ograniczyć częstotliwość pojawiania się ognisk zapalnych.

 

  • Zastosuj pielęgnację łączącą emolientowy preparat oczyszczający z emolientowym balsamem, kremem lub mleczkiem.

 

  • Wybierz bardzo delikatny środek myjący, który w składzie nie zawiera mydła i spłucz ciepłą wodą. Nie zapomnij także o delikatnym osuszaniu - bez zbędnego pocierania! 

 

  • Dorośli powinni unikać stosowania „klasycznych” produktów do makijażu, które zatykają skórę i uniemożliwiają jej oddychanie i produktów zawierających składniki agresywne dla skóry delikatnej. Zamiast tego wybieraj medyczne, hipoalergiczne i niekomedogenne produkty do makijażu (dostępne w aptekach) , ograniczając jednocześnie aplikowanie podkładów.

 

  • Jeśli wystąpi swędzenie, pamiętaj  o schłodzeniu skóry (to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż drapanie) Na miejsca dotknięte chorobą nałóż okład z lodu lub kostki lodu (owinięte czystą ściereczką). Więcej porad dotyczących łagodzenia swędzenia można znaleźć na naszej stronie.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Twarz jest częścią ciała niebywale narażoną na działanie czynników zewnętrznych (oddziałuje na nią m.in. wiatr, zmienne temperatury, słońce itp.) i dlatego jest bardziej podatna na wystąpienie uczucie dyskomfortu. Nie wahaj się reaplikować emolient lub pomadkę w ciągu dnia. Nie zapominaj także o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Pozostałe porady dotyczące pielęgnacji skóry atopowej
 

powrót do góry