AD_ATOPIC-DERMATITIS_WOMAN-HAIR_LARGE_2021

Łagodzenie atopowego zapalenia skóry głowy

Ty lub Twoje dziecko cierpicie na atopowe zapalenie skóry głowy? Choroba powoduje czerwone plamy, strupy (czasem nawet łupież) i bardzo nieprzyjemne swędzenie. Jak właściwie zadbać o osłabioną skórę głowy? Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, które wskażą Ci, jakie codzienne nawyki warto przyjąć.

 • U niemowląt i małych dzieci (do 2. roku życia) atopowa skóra głowy jest dość częstą przypadłością, która przypomina łojotokowe zapalenie skóry -  to można rozpoznać po obecności żółtawych, tłustych i dość grubych łusek (lub skorupek) na skórze głowy. Po ukończeniu 18 miesięcy do 2 lat objawy występują znacznie rzadziej.
   
 • Egzema na głowie może wystąpić u dorosłych, zwłaszcza jeśli inne części ciała są dotknięte atopowym zapaleniem skóry. W tym przypadku zmiany wyglądają tak, jak  „klasyczna” egzema, bez względu na to, czy zmiany sączą się, czy pozostają suche.
   
 • Należy pamiętać, że u nastolatków łojotokowe zapalenie skóry może występować w formie zapalenia skóry głowy i szyi. 

Czy łojotokowe zapalenie skóry to egzema?

W związku z tym, że łojotokowe zapalenie skóry powoduje powstawanie białych lub żółtych plam na skórze głowy (łupież u dorosłych i ciemieniucha u niemowląt), a czasem wywołuje także swędzenie, często mylone jest z egzemą na głowie. Chociaż objawy są podobne, przyczyny są zupełnie inne. Zapalenie nie jest spowodowane reakcją alergiczną, jak w przypadku wyprysku kontaktowego, ani czynnikiem genetycznym, jak w przypadku wyprysku atopowego. Przyczyna tego zapalenia skóry jest w dalszym ciągu trudna do ustalenia, ale wydaje się, że jest ono częściowo spowodowane mikroskopijnym grzybem, który wywołuje stan zapalny w tych częściach ciała, w których wydzielanie łoju jest największe (w tym na skórze głowy).

 • Stosuj lek na egzemę przepisany przez dermatologa.
   
 • Przynajmniej raz dziennie stosuj produkt do pielęgnacji skóry zawierający emolient. Chcesz poznać niezawodną sztuczkę? Nałóż preparat na skórę głowy jako maseczkę, pozostaw na noc... i rano dokładnie spłucz łagodnym szamponem
   
 • Wybierz łagodny szampon odpowiedni dla suchej skóry głowy.
   
 • Umyj się pod prysznicem letnią wodą, ograniczając czas mycia do 5 minut.
   
 • Osusz włosy ręcznikiem, bez pocierania.
   
 • Delikatnie rozczesz włosy szczotką z miękkim włosiem, unikaj używania grzebienia.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Atopowe zapalenie skóry czasami występuje na skórze głowy. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiedni szampon w połączeniu z leczeniem przepisanym przez dermatologa. W tym przypadku wybierz łagodny szampon, którego formuła minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Pozostałe porady dotyczące pielęgnacji skóry atopowej
 

CIAŁO I WŁOSY

EXOMEGA CONTROL

Emolientowy żel do mycia ciała i włosów

Ten emolientowy żel 2 w 1 do mycia ciała i włosów delikatnie oczyszcza (twarz, ciało, włosy), koi i chroni suchą, skłonną do wyprysków atopowych skórę już od momentu narodzin.

EXOMEGA CONTROL Żel emolient 2 w 1

EXOMEGA CONTROL
powrót do góry