AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021

Atopowe zapalenie skóry: jakie są metody leczenia?

Leczenie atopowego zapalenia skóry lub egzemy wymaga codziennej i regularnej kuracji nawilżającej (prawdziwy rytuał!), aby utrzymać i wzmocnić barierę skórną oraz uniknąć powstawania ognisk zapalnych, ale na szczęście istnieją metody leczenia, które można rozważyć jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry. Kortyzon jest najlepiej znanym (i często najskuteczniejszym) sposobem leczenia, ale do złagodzenia nawracających stanów zapalnych spowodowanych ciężką postacią egzemy atopowej może być konieczne zastosowanie kombinacji kilku leków. Jakie są dostępne leki przeciwzapalne? Jaką pielęgnację z użyciem emolientów należy stosować, aby uzupełnić kuracje farmakologiczne? Sporządziliśmy listę dostępnych metod leczenia, aby pomóc Ci znaleźć właściwe rozwiązanie. 

 • Stosowanie kremu z kortyzonem (lub dermokortykoidami) pozostaje najbardziej powszechnym i skutecznym sposobem leczenia: jest to środek przeciwzapalny, a zatem taki, który pomaga złagodzić stan zapalny i swędzenie związany z egzemą. 
   
 • Dermokortykoidy są lekiem: mogą być stosowane wyłącznie po przepisaniu ich przez lekarza. W zależności od wieku pacjenta lub obszaru, którego dotyczy problem, może on zaproponować dermokortykoidy w postaci kremu, maści, żelu lub balsamu.
   
 • Jeśli dermokortykoidy zawiodą, w przypadku bardzo rozległej egzemy lub na najbardziej wrażliwych obszarach, takich jak twarz lub powieki, lekarz może zdecydować się na zastosowanie miejscowych leków immunosupresyjnych lub tabletek (Takrolimus). Innym sposobem leczenia jest fototerapia (leczenie promieniami UV). W każdym z tych przypadków, to lekarz określa najwłaściwszą metodę leczenia. 
   
 • Stosowanie dermokortykoidów nie wyspielęgnacja do długotrwałego leczenia egzemy atopowej: niezbędna jest codzienna pielęgnacja z zastosowaniem emolientu, który regeneruje barierę skórną.
   
 • Do oczyszczania wybierz odpowiedni olejek pod prysznic lub żel bez mydła, który łagodzi podrażnienia i zapobiega wysuszaniu, a następnie zastosuj wybrany emolient, który głęboko odżywi skórę. 

Leczenie kortyzonem: czy (nadal) mogę przebywać na słońcu?

Kortyzon, czy dermokortykoidy, jest standardowym lekiem stosowanym w leczeniu egzemy i zapewnia szybką ulgę w przypadku pojawienia się ognisk zapalnych choroby. Chociaż egzema ma tendencję do ustępowania w lecie ze względu na działanie promieni UV na skórę, może się zdarzyć, że konieczne będzie stosowanie dermokortykoidów nawet w tej porze roku. Nie martw się, to możliwe! Dermokortykoidy nie reagują na słońce, ale Twoja skóra tak, dlatego zawsze pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej po nałożeniu kremu kortyzonowego. 

 • W fazie remisji (lub między kolejnymi zaostrzeniami choroby) należy codziennie podejmować działania mające na celu zmniejszenie suchości skóry i ograniczenie ryzyka wystąpienia stanów zapalnych. Aby to osiągnąć, stosujemy codzienny zwyczaj delikatnego oczyszczania i zmiękczającej pielęgnacji skóry (i trzymamy się jej!). 
   
 • Do kąpieli pod prysznicem lub w wannie wybieraj żele i olejki dermo-kosmetyczne opracowane specjalnie w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych (bez mydła, o pH poniżej 5,5). Uzupełniają one lipidy i działają przeciwzapalnie, dzięki czemu są idealne, aby przygotować skórę i zoptymalizować efekty emolientowych produktów. 
   
 • Po kąpieli pod prysznicem nałóż na skórę wybrany przez Ciebie produkt zmiękczający (balsam, krem, mleczko itp.). Wskazówka: najpierw rozgrzej preparat w dłoniach, a następnie nanieś go delikatnie, szerokimi ruchami i bez pocierania, na jeszcze lekko wilgotną skórę. A jeśli Twoja skóra nie jest wystarczająco elastyczna i ukojona, możesz nałożyć kolejną warstwę!
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Nie należy obawiać się stosowania kortykosteroidów na skórę (dermokortykoidów), ponieważ nie wywołują one skutków ubocznych, które są czasem związane z kortykosteroidami doustnymi. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawek, regularności i czasu trwania leczenia

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

Pozostałe porady dotyczące pielęgnacji skóry atopowej
 

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL to gama produktów do pielęgnacji skóry dla całej rodziny, która doskonale zaspokaja potrzeby skóry suchej ze skłonnością do egzemy atopowej, dzięki działaniu przeciw swędzeniu i formułom, które mogą być stosowane już od urodzenia.

powrót do góry