AD_ATOPIE_BABY-ARM_LARGE_2021

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - rozpoznanie

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - jak rozpoznać pierwsze objawy?

Atopowe zapalenie skóry (AZS), powszechnie znane jako egzema, jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych u niemowląt. Ta przewlekła i nawracająca dolegliwość objawia się suchością, zaczerwienieniem, uporczywym świądem oraz zaburzeniem funkcji bariery ochronnej skóry. Dla rodziców i opiekunów niemowląt odpowiednia pielęgnacja i leczenie AZS jest istotne, aby zapewnić maksymalny komfort życia najmłodszym.

Fazy AZS

Choroba może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia, a także w późniejszym wieku. Wyróżnia się trzy główne fazy: niemowlęcą, dziecięcą oraz młodzieżową i dorosłą.

●       Faza niemowlęca zazwyczaj zaczyna się około 3 - 4. miesiąca życia i charakteryzuje się ostrym stanem zapalnym skóry. Pojawiają się grudkowo-pęcherzykowe zmiany na tle rumieniowym, które z czasem przekształcają się w nadżerki i strupy. Zmiany te najczęściej zlokalizowane są na policzkach i owłosionej skórze głowy, a w cięższych przypadkach mogą obejmować twarz, głowę, pośladki, tułów i wyprostne części kończyn. Chęć drapania pojawia się około 1. roku życia, co prowadzi do niepokoju, rozdrażnienia i zaburzeń snu. Główną przyczyną AZS w tej grupie wiekowej jest alergia pokarmowa.

●       W fazie dziecięcej zmiany skórne zazwyczaj występują w zgięciach łokci, kolan, nadgarstków, na karku oraz na grzbietach dłoni i stóp. Klinicznie objawiają się nieostro odgraniczonymi ogniskami rumieniowymi z drobnymi grudkami, nadżerkami, przeczosami i strupami. W tej grupie wiekowej czynnikiem wywołującym są głównie alergeny wziewne.

●       Faza młodzieńcza i dorosła występuje po 12. roku życia, charakteryzuje się symetrycznie zlokalizowanymi zmianami na skórze twarzy, szyi, obręczy barkowej i biodrowej, w górnej części klatki piersiowej oraz na dłoniach. Skóra staje się zaczerwieniona, zgrubiała, występuje nadżerki, przeczosy i strupy, którym towarzyszy intensywny świąd. W diagnostyce AZS podstawą są testy skórne oraz pomiar stężenia swoistych IgE.

AD_LIFE-MOMENTS_FAMILY-HUGGING_LARGE_2021

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt  - przyczyny AZS u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest chorobą o złożonej etiologii, której przyczyny nie są w pełni znane. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do jej rozwoju. Skłonność do AZS może być uwarunkowana genetycznie, a ryzyko wystąpienia choroby u dziecka znacznie wzrasta, jeśli jedno lub oboje rodziców cierpią na tę dolegliwość. Skłonności do alergii, w tym alergie pokarmowe oraz reakcje na alergeny środowiskowe, mogą być powiązane z rozwojem choroby. Dzieci mogą reagować na alergeny obecne w diecie matki, gdy są karmione piersią, lub alergeny pokarmowe.

Bariera ochronna, zanieczyszczenia powietrza i znacznie więcej

Dodatkowo, u niemowląt bariera ochronna skóry nie jest jeszcze w pełni dojrzała, co sprawia, że staje się ona bardziej podatna na podrażnienia i infekcje. Wpływ różnych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia powietrza, zmiany temperatury czy stosowanie drażniących środków czystości, również może odgrywać rolę w rozwoju AZS.  Warto w takiej sytuacji rozważyć delikatne i naturalne kosmetyki marki A-Derma z serii EXOMEGA lub EXOMEGA ALLERGO, które testowane są na skórze alergicznej. Sprawdź nasze produkty dedykowane pielęgnacji egzemy u dzieci.

AV_dematitis-atopic-child-girl_lifestyle

Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze mogą nasilać objawy, ponieważ uszkodzona bariera naskórka ułatwia wnikanie drobnoustrojów. Kontakt z substancjami drażniącymi, takimi jak detergenty, mydła czy kosmetyki, również może wywoływać reakcje skórne u niemowląt z AZS.

U dzieci rozwój AZS może być wynikiem jednoczesnego występowania tych czynników. Dlatego w razie podejrzenia atopii, najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia właściwej diagnozy i leczenia.

Objawem atopowego zapalenia skóry (AZS) u niemowląt może być pojawianie się okresowo po posiłkach na skórze zmian przypominających pokrzywkę.

Jakie alergeny najczęściej wywołują AZS u dzieci?

U dzieci AZS często związane jest z alergiami pokarmowymi. Najczęstsze alergeny to:

●       białko mleka krowiego,

●       białko jaja kurzego,

●       soja,

●       pszenica,

●       orzechy.

Do alergenów wziewnych, które mogą wpływać na AZS, należą:

●       roztocza kurzu domowego,

●       sierść zwierząt,

●       pyłki roślin.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - pielęgnacja

W postępowaniu terapeutycznym w egzemie u dzieci pielęgnacja oczyszczająca powinna wspomagać nawilżenie skóry. W wyborze odpowiednich produktów i kremów na atopowe zapalenie skóry warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby wybrać preparaty najlepiej dopasowane do potrzeb dziecka.

Chociaż tradycyjne mydła, które wytwarzane są z naturalnych składników, nie zawierają konserwantów, barwników ani substancji zapachowych, mogą wydawać się idealnym wyborem dla skóry atopowej, to ich zasadowe pH może prowadzić do przesuszania skóry i uszkodzenia bariery hydrolipidowej[1] , która pełni funkcję ochronną. Dlatego pielęgnacja skóry z AZS powinna opierać się na produktach o fizjologicznym pH.

po opublikowaniu artykułu "Rola bariery hydrolipidowej w utrzymaniu zdrowia skóry" - warto go podlinkować

Najlepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie tradycyjnych mydeł ultrabogatymi mydłami, syndetami (tzw. "mydło bez mydła") lub olejkami oczyszczającymi, które są opracowane tak,aby zminimalizować ryzyko uczuleń i reakcji skórnych. Doskonale sprawdzi się tu nasza pielęgnacja skóry niemowląt - produkty do pielęgnacji i higieny dla niemowląt i dzieci z dermatologicznym owsem Rhealba® pochodzącym z upraw ekologicznych.

Warto prać ubrania w specjalnych środkach piorących dla alergików i ubierać malucha w przewiewne, miękkie ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Jeśli objawy występują po spożyciu określonych alergenów pokarmowych, należy wykluczyć je z diety zgodnie z zaleceniami lekarza alergologa. Ważne jest również ograniczenie kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak kurz, chemikalia i detergenty, oraz unikanie nagłych zmian temperatury.

av_instit-child-patient-doctor-hdrvb-square

Leczenie atopowego zapalenia skóry

 Jeśli zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Konieczna może okazać się konsultacja u specjalisty, takiego jak alergolog lub dermatolog.

Leczenie AZS wymaga cierpliwości, systematyczności i dokładności. Poprawę stanu skóry można zauważyć nawet już po trzech tygodniach terapii. Co najważniejsze, poprawi się również jakość życia pacjenta - zmniejszy się lub całkowicie ustąpi dokuczliwy świąd i pieczenie. Należy pamiętać, że choroba może nawracać i nasilać się, dlatego należy stosować zalecenia lekarza nawet w przypadku poprawy.

Czy dziecko z AZS "wyrośnie" z choroby?

Przebieg atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest trudny do przewidzenia. Szacuje się, że 40-55% dzieci "wyrasta" z tej choroby. U pozostałych, AZS może utrzymywać się w okresie dojrzewania i dorosłości. Dodatkowo atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może współistnieć z alergicznym nieżytem nosa lub astmą.

Odkryj gamę produktów A-Derma

CICA-żel do mycia

DERMALIBOUR+ CICA-żel do mycia

Łagodzi - Oczyszcza

 Żel emolient do mycia 2 w 1 - przeciw drapaniu

EXOMEGA CONTROL Żel emolient do mycia 2 w 1 - przeciw drapaniu

Odżywia - Oczyszcza - Łagodzi swędzenie* - Eliminuje ciemieniuchę

EXOMEGA CONTROL – KREM EMOLIENT

EXOMEGA CONTROL EXOMEGA CONTROL – KREM EMOLIENT

Odżywia - Łagodzi swędzenie*

Podsumowując, atopowe zapalenie skóry u niemowląt to złożona, przewlekła choroba dermatologiczna, wymagająca kompleksowego podejścia terapeutycznego. Skuteczne postępowanie terapeutyczne obejmuje odpowiednią pielęgnację skóry przy użyciu emolientów i łagodnych preparatów myjących, a także leczenie farmakologiczne. Istotna jest również kontrola czynników środowiskowych, takich jak wilgotność, temperatura czy obecność alergenów, oraz identyfikacja i eliminacja alergenów pokarmowych. Należy regularnie monitorować stan skóry dziecka oraz dostosować postępowanie terapeutyczne do jego bieżących potrzeb.

Bibliografia:
1. AZS - atopowe zapalenie skóry u dzieci, online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci, dostęp: 04.06.24.
2. Kamińska B., Plata-Nazar K., Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Program ALERNI, Wybrane problemy kliniczne, Tom 3, Nr 5 (2009).
powrót do góry