Fazy AZS
Choroba może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia, a także w późniejszym wieku. Wyróżnia się trzy główne fazy: niemowlęcą, dziecięcą oraz młodzieżową i dorosłą.
● Faza niemowlęca zazwyczaj zaczyna się około 3 - 4. miesiąca życia i charakteryzuje się ostrym stanem zapalnym skóry. Pojawiają się grudkowo-pęcherzykowe zmiany na tle rumieniowym, które z czasem przekształcają się w nadżerki i strupy. Zmiany te najczęściej zlokalizowane są na policzkach i owłosionej skórze głowy, a w cięższych przypadkach mogą obejmować twarz, głowę, pośladki, tułów i wyprostne części kończyn. Chęć drapania pojawia się około 1. roku życia, co prowadzi do niepokoju, rozdrażnienia i zaburzeń snu. Główną przyczyną AZS w tej grupie wiekowej jest alergia pokarmowa.
● W fazie dziecięcej zmiany skórne zazwyczaj występują w zgięciach łokci, kolan, nadgarstków, na karku oraz na grzbietach dłoni i stóp. Klinicznie objawiają się nieostro odgraniczonymi ogniskami rumieniowymi z drobnymi grudkami, nadżerkami, przeczosami i strupami. W tej grupie wiekowej czynnikiem wywołującym są głównie alergeny wziewne.
● Faza młodzieńcza i dorosła występuje po 12. roku życia, charakteryzuje się symetrycznie zlokalizowanymi zmianami na skórze twarzy, szyi, obręczy barkowej i biodrowej, w górnej części klatki piersiowej oraz na dłoniach. Skóra staje się zaczerwieniona, zgrubiała, występuje nadżerki, przeczosy i strupy, którym towarzyszy intensywny świąd. W diagnostyce AZS podstawą są testy skórne oraz pomiar stężenia swoistych IgE.