AD_SCARS_SCRATCH_KNEE_LARGE-1_2021
Spis treści

4 błędne przekonania na temat gojenia się ran, o których powinniśmy zapomnieć

Drobne urazy, oparzenia, uderzenia –przydarzają się każdemu z nas! Na całe szczęście ma to miejsce tylko od czasu do czasu. Nic więc dziwnego, że na temat blizn krążą najbardziej szalone teorie! Jeśli jednak chcesz uniknąć trwałych śladów, oto cztery błędne przekonania, o których należy zapomnieć, aby wreszcie dowiedzieć się jak jest naprawdę!

Tworzenie się strupów to dobry znak? NIEPRAWDA

Notoryczny mały strupek, którego pojawienie się tak nas cieszy i gratulujemy sobie, że rana dobrze się goi? W rzeczywistości nie jest to aż tak dobra wiadomość, ponieważ strup nie jest konieczny w procesie gojenia. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie: oznacza to, że mniej elastyczna skóra nie może się prawidłowo zamknąć, aby uniknąć powstania blizny.

No dobrze, ale w takim razie jak tego uniknąć? Odpowiedź w następnym pytaniu!

Czy ranę należy pozostawić do wyschnięcia, aby lepiej się goiła? NIEPRAWDA

Spokojne suszenie na świeżym powietrzu jest dobre dla ubrań, a nie dla naszych blizn! Skóra lubi być pielęgnowana poprzez wytworzenie wilgotnego i czystego środowiska. Najlepiej użyć dedykowanego produktu pielęgnacyjnego, który nawilży skórę i zapobiegnie tworzeniu się strupów. Można ją również chronić, stosując sterylny opatrunek, który pomaga we właściwym gojeniu się ran. 

Odpowiednia pielęgnacja regenerującej się skóry:

 • Oczyść ranę za pomocą żelu do mycia o neutralnym pH i osusz. W razie potrzeby użyj środka antyseptycznego i sprawdź, czy Twoje szczepienie przeciw tężcowi jest aktualne.
   
 • Raz lub kilka razy dziennie nakładaj odpowiedni krem wspomagający regenerację, stosując go aż do zamknięcia się rany.
   

Czy woda morska sprzyja gojeniu ran? NIEPRAWDA

Zapomnij o morskiej wodzie. 

 • Może być drażniąca: sól morska nie sterylizuje ani nie pomaga w gojeniu się ran - wręcz przeciwnie!
   
 • Może spowolnić proces gojenia: woda morska może pogłębić ranę. 
   
 • Może doprowadzić do infekcji: pomyśl o wszystkich bakteriach, które żyją w morzu...
   

Czy wystawianie blizny na działanie promieni słonecznych jest korzystne? NIEPRAWDA

Nie, dziękuję, słoneczko. W grupie czynników pogarszających stan blizn, słońce znajduje się w ścisłej czołówce! Dlaczego jest tak złym towarzyszem? Ponieważ promieniowanie UV na skórze w stanie zapalnym (czerwonej) wywołuje hiperpigmentację (ciemne plamy).

Dlatego łatwo jest sobie wyobrazić, że właściwym postępowaniem jest unikanie ekspozycji. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? W takim razie jak najszybciej przykryj bliznę lub użyj kremu do opalania SPF 50+ odpowiedniego dla delikatnej skóry lub kremu 2 w 1 – regenerującego i chroniącego przed słońcem.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Dowiedz się więcej 

Więcej porad dla skóry wrażliwej
 

AD_WEBSITE_ PDP_OAT_BLOC_2021 477x477

Owies Rhealba®: jedyny w swoim rodzaju

Owies Rhealba®, nasz skarb uprawiany w ramach rolnictwa ekologicznego, jest roślinnym składnikiem aktywnym o właściwościach przywracających równowagę, łagodzących i regenerujących, obecnym we wszystkich naszych produktach.

RHEALBA OWIES®

powrót do góry