AD_ACNE_WORRIED-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Spis treści

Łagodzenie egzemy kontaktowej na twarzy

Egzema lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry na twarzy może pojawić się gdziekolwiek, ale najczęściej występuje na uszach, wargach i powiekach, które są szczególnie wrażliwymi miejscami. Objawy mogą pojawić się od 3 do 10 dni po kontakcie z alergenem, co czasami utrudnia identyfikację czynnika wywołującego chorobę, dlatego poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować substancję, która mogła ją wywołać. Podzielimy się z Tobą również najlepszymi sposobami radzenia sobie w razie alergicznego kontaktowego zapalenia skóry na twarzy i łagodzenie podrażnień w tej wrażliwej okolicy. 

 • Rozlane czerwone plamy (o nieregularnych brzegach) odpowiedzialne za swędzenie skóry (silne swędzenie),
   
 • Przezroczyste pęcherzyki wypełnione płynem, które pękają i sączą się (często w wyniku drapania),
   
 • Czasami egzemie towarzyszy obrzęk tkanek, zwłaszcza na powiekach.

Jaka jest różnica między egzemą kontaktową a podrażnieniem?

Egzema kontaktowa jest reakcją alergiczną spowodowaną zwykłym kontaktem z alergenem, podczas gdy zapalenie skóry powstaje w wyniku oddziaływania na nią drażniących czynników fizycznych (takich jak tarcie) lub chemicznych, ale bez udziału alergenu. Zapalenie skóry występuje w niedługim czasie po kontakcie z czynnikiem drażniącym i objawia się oparzeniami skóry (widocznymi lub odczuwalnymi).

 • Zidentyfikuj wywołujący reakcję alergen, aby móc go „wyeliminować”. Może to być biżuteria (często wykonana z niklu) lub akcesoria noszone w pobliżu twarzy lub na twarzy, makijaż, substancje przenoszone na twarz przez ręce (np. produkty gospodarstwa domowego, perfumy lub lakier do paznokci).
   
 • Usuń makijaż i umyj skórę bardzo łagodnym preparatem lub nawet pianką oczyszczającą na bazie miedzi i cynku.
   
 • Następnie stosuj codziennie przepisane dermokortykoidy, nanosząc je wyłącznie na obszary ze zmianami chorobowymi. W razie potrzeby zastosuj krem regenerujący.
   
 • Jeśli stosujesz makijaż, nanieś go tylko na te części twarzy, które nie są dotknięte chorobą i wybieraj produkty do makijażu dostępne w aptekach.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Uwagi eksperta

Egzema kontaktowa ustępuje po kilku dniach leczenia. Właściwa pielęgnacja skóry to niezastąpiony sprzymierzeniec w łagodzeniu podrażnień i wspomaganiu regeneracji skóry.

Dr Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Więcej informacji

 Więcej porad dotyczących egzemy kontaktowej
 

powrót do góry